3 skvělé recepty z netradičních surovin podle Petra Klímy

Napsal/a Petr Klíma
Tak už tu máme konečně březen! Začnou se znovu moje milované trhy a s nimi příchod báječných, ale hlavně čerstvých surovin. Je pravda, že většina farmářů doráží se zeleninou až během dubna už jen proto, že jejich sortiment by nejspíše byl pouze o bramborách, hlávkovém či kysaném zelí, zbytků uskladněné dýně nebo třeba jablíčkách. No a proto jsem ještě vybral do receptů takové suroviny, které určitě bez problému kdekoliv seženete. Recepty opět obsahují suroviny ne příliš známé nebo zřídka používané, a proto si o nich něco málo nejdříve řekneme.

 

 

Mořské řasy jsou v asijských zemích velice často používanou surovinou. I u nás si už našly více spotřebitelů, obzvláště ty, co se zajímají právě o zdravou výživu tak jako já. Na náš trh přichází mnoho druhů, jako jsou řasy wakame, arame, kombu, hijiki, nori a některé další. Jejich využití je velice pestré, přidávám je do polévek, rizot, těstovin, ale také salátů. Většina z nich obsahuje velké množství jódu. Řasy bychom měli konzumovat v malém množství a především pravidelně, jedině tak se nám dostane jejich blahodárných účinků. Mořská řasa je také základní surovinou při výrobě dashi, což je silný vývar, který dává základ miso polévkám většinou doplněným zeleninou, zázvorem, chilli nebo třeba houbami shiitake.

 

Polévka, při které se určitě zahřejeme, bude taková, ve které kromě dobré směsi orientálního koření nebude chybět čerstvě nastrouhaný zázvor. Kořen zázvoru patří k deseti nejoblíbenějším druhům koření na světě a ne náhodou byl součástí léčivých a kuchařských receptur celého Orientu po tisíce let. Základní složkou zázvoru je gingerol, který se tepelnou úpravou mění na zingeron, jehož intenzita je o něco nižší než u čerstvého. Každopádně je kvalita zázvoru pro jeho účinnost velice důležitá. Pokud je oddenek zázvoru scvrklý, bez barvy, šťavnatosti, a ještě ošetřený chemicky, nebude jeho účinnost taková, jaká by měla být. I proto bych doporučil zázvor kupovat a konzumovat v bio kvalitě. Kromě klasického kořenu lze zázvor koupit v podobě naložených plátků používaných do sushi a salátů, kandovaný v třtinovém cukru k mlsání a podpoře proti virózám nebo v podobě marmelády leckdy ve spojení s některými druhy tropického ovoce. Pro tyto produkty se sklízí zázvor poměrně mladý, aby v produktu nebyla příliš tuhá vlákna. Nejstarší zázvor, který zraje celý rok, se následně suší a mele, i proto je jeho intenzita nejvýraznější.

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/03

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Petr Klíma

Petr Klíma

je šéfkuchař  dejvické restaurace Countrylife.  Většinu svých životních a gastronomických zkušeností nasbíral na svých cestách, především však na britských ostrovech okolí Londýna. Svoje originální bezmasé recepty prezentuje na kulinářském blogu s názvem Greenwayfood. Několikaletou píli na poli zdravé výživy na podzim 2017 zúročil v Zeleninové kuchařce s podtitulem z farmy přímo na váš stůl. Jeho vášní je zelenina, rodina, příroda ale také fotografie jídel, kterému se snaží více porozumět a zdokonalit se v něm.

Dlouhé info

Zanechat komentář