Amulety – energie vložená do hmoty. Seznamte se s jejich tvůrkyní.

Anna Veselovská
Náušnice a náhrdelníky s různými kameny a peřím vyrábí Lucie Bernadett Švarcová za pomoci drhání, podobně jako někteří další výrobci šperků, kteří nabízeli svoje výrobky na letošním Allfestu. Všechny jsem tu tiše obdivovala za trpělivou práci a perfektní kousky. U stánku Lucie se ale něco dělo jinak. Energetická bublina okolo malého stolečku se stromem, na jehož větvích byly zavěšené jednotlivé náušnice, nás sice něžně, ale současně dost nesmlouvavě držela uvnitř. Fotilo se, okukovalo, hlavou létaly představy, jak nás peříčka hladí po klíčních kostech. Ačkoli třeba tohle povídání nebude zas tolik o náušnicích, jak by se dalo čekat, bez nich by tu nebylo vůbec.

 

 

Už když dostala jako malé prtě indiánskou paruku s čelenkou z pírek a pončo, byla šťastná. Na fotce oblečená do těchto darů prý zářila jak lampička. Sbírání peříček přišlo o pár let déle. Pak učení a po škole začala pečovat o ženy a jejich krásu. Přes deset let se starala o jejich vlasy a účesy. Kadeřnické křeslo ji přivedlo i spřízněnou duši, lektorku Tance pěti rytmů, Raducu. A tak netrvalo dlouho a byla tu první návštěva taneční lekce. “Na ten moment, kdy jsem poprvé vstoupila do sálu, nikdy nezapomenu. Bylo to, jako bych byla zpátky doma…doma u sebe. V ten okamžik se můj život začal opravdu měnit. Skrze tanec jsem víc a víc začala cítit sebe. Nová etapa začala.”

 

Součástí nové životní kapitoly byla velká Cesta. Z pohledu nazpět to byl silný přechodový rituál. A během té Cesty možná začal i příběh drhaných šperků. Na jednom z nejzápadnějším míst evropského kontinentu, na pobřeží, kam k nohám, které prošly poutí do Santiaga a dál až na mys Finisterre, vyplavil Atlantik záplavu mušlí i se zprávou pro Lucii, že by nádheru a sílu tohohle okamžiku měla předávat dál. Mezi tou chvílí a naším setkáním u stánku v Litoměřicích uteklo několik let a tak jsme teď Lucii zastihly na krásném místě západně od Prahy, kde se vyjma šperků probouzí i první obrysy dalších plánů, jak se realizovat, podporovat ženy a růst.

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/08

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Anna Veselovská

Anna Veselovská

Zanechat komentář