Bez lásky to nejde. Rozhovor se spisovatelkou Martou Zapletalovou.

 

Znáte to. S někým se vídáte roky, často a pravidelně, a přesto jste si tak nějak cizí. Jiného člověka vidíte chvíli a máte pocit, že jste blízcí přátelé, kteří na sebe jen mrknou a vědí. Marta Zapletalová je z té druhé skupiny. Potkaly jsme se jednou. To byla Marta ještě ženou spisovatele Zdeňka Zapletala, bylo jí méně než mně dnes a upoutala mě nejen svou osobností, ale i vlídnou a zároveň tvůrčí a bohémskou domácností, které vévodila na volno puštěná kavka. Pak jsme se neviděly dobré čtvrtstoletí. Znovu nás spojila mailová komunikace a Marty poslední kniha Bez lásky to nejde, která mě pohladila na duši. A tak jsme si „povídaly“ na dálku a zjistily, že – slovy Marty – cíl naší imaginární mise na Zemi je společný.

 

 

Ty jsi, Marto, žena mnoha zájmů, tváří a činností. Ráda bych s tebou probrala aspoň některé a začnu jógou, kterou ty jsi objevila v dobách, kdy lekce jógy nebyly zdaleka přístupné na každém rohu a v každém menším městě. Jak se to stalo?

Když mi bylo něco přes dvacet, koupila jsem postupně tři knihy o józe. Ta mě přitahovala a chtěla jsem o ní vědět víc než těch pár informací, které mi proletěly kolem uší. Pro začátek jsem je uložila do police, kde strávily v klidu asi pět let. Po porodu prvního dítěte jsem ale onemocněla laktační psychózou. Měla jsem těžké deprese a po nepříliš úspěšně léčbě jsem si vzpomněla na jógu a začala podle jedné té knížky cvičit. Nešlo to tak rychle, jak jsem si plánovala, ale poznala jsem, že jsem na správné cestě. Od té doby, s výjimkou nedlouhých přestávek, cvičím pořád.

 

A já dodám, že nejen cvičíš, ale i předcvičuješ. Jaké to je a jaké bylo začít? Stoupnout si před lidi?

Když jsem začala cvičit s lidmi, měla jsem obrovskou trému, šílený pocit zodpovědnosti a strach, že to nedokážu. Trvalo to docela dlouho, než jsem se v roli cvičitelky zabydlela. Nevěděla jsem, jak se mám tvářit, kam se mám dívat, co mluvit. Na druhé straně mě to ale od začátku bavilo a byla to dobrá škola. Dnes mi nedělá problém postavit se před lidi, mluvit a cvičit. A vím, že až s tím jednou přestanu, bude mi to chybět.

 

Jóga má spoustu definic. Jaká je ta tvoje? Jak ji vnímáš?

Jóga není jen cvičení. Je to ucelený systém, jehož cílem je zvýšení kvality člověka a jeho života. Nemalou roli v tom hraje i morálka a etika. Užívá k tomu různé prostředky a postupy, jedním z nich je fyzické cvičení nazývané hathajóga. Všechny možné další novodobé odnože jógy jsou velmi mladé. Nic proti tomu. Jen si nejsem jistá, že splňují základní kritérium být použitelné a prospěšné pro každého a pomáhat třeba i lidem se zdravotními problémy a handicapy. Když jsem s jógou před lety začínala, nemusela jsem si vybírat. Líbilo se mi všechno, co bylo v nabídce, včetně dýchání, relaxačních cvičení, meditací, vhledů i rad, že nemám ubližovat, ale pomáhat a milovat. Všechno se shodovalo s tím, co už bylo ve mně.

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/02

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V Papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Petra Kruntorádová

Petra Kruntorádová

Majitelka hlavy, kterou proběhl nápad na založení Pravého domácího časopisu. S toutéž hlavou Petra v předchozích dvaceti letech moderovala na různých rádiích i televizích a všelijak se potulovala světem médií. Dnes má s manželem a tátou rodinné vydavatelství a baví ji učit se od všech inspirativních osob, které se točí kolem Pravého domácího časopisu.

Dlouhé info

Zanechat komentář