Bezstarostný skok do kaluže, sen každého dítěte. Umožněte jim ho prožít!

Dvě matky a banda dětí. Chtěly s nimi být co možná nejvíc venku, v lese, na výletě. Hledaly, jak dětem dopřát zkoumání, objevování a dotek přírody bez toho, aby jim byla zima nebo byly věčně mokré. A protože je na trhu nic neoslovilo, založily v létě 2015 značku Dupeto, jejíž cílem je, aby se děti oblékaly s radostí a zůstaly v suchu, teple a pohodlí za každého počasí. Vzniklo tak festovní oblečení, které přežije všechny nápady malých dobrodruhů. 🙂

 

 

Merino s traktorem

Alice Bartůšková a Anna Novotná se seznámily na výletech skupiny podobně smýšlejících punkových matek, kdy s dětmi chodily na výlety do lesa, občas někam zajely vlakem. Užívaly si a vlastně si stále užívají svobodu mateřské dovolené s nadšením, že mohou trávit celé dny venku. K tomu ale bylo potřeba děti pořádně obléknout, nejlépe do funkčního oblečení. Obě mámy měly podobnou zkušenost – objevily toho hromady, ale bohužel to všechno z jejich pohledu byla nuda. Oblečení postrádalo šmrnc, zábavu, zkrátka důvod, aby ho děti rády nosily. Jak říká Alice: „Když chci dítě obléci do merino vlny, je mnohem snazší mu nabídnout kousek se vzorem, který miluje. Odpadá pak kdejaké přetahování ve stylu: Dneska je tam zima. Je fajn si vzít merino. Ale já chci triko s traktorem. Tak jsme spojily funkčnost a pestrost dohromady a mnohem snáz se nám všem vypravuje. To byl důvod, proč jsme svým dětem a nakonec i samy sobě udělaly radost.“

 

Outdoor odjakživa

Obě jsou původně pedagožky s bohatými zkušenostmi z oblasti zážitkové pedagogiky. Vyrostly v turistických oddílech, které pak jedna i druhá nějakou dobu vedly. Alice působila také jako instruktorka v lanovém centru, pak se věnovala přípravě adaptačních stmelovacích programů pro středoškoláky nebo učila v mateřské školce. Aničce se narodilo první dítě ještě na vysoké škole. Obě kamarádky zároveň rády cestují a poznávají místa, která jsou zapomenutá, výletní cíle, které nejsou příliš profláknuté. Spíš než památky je baví nasávat atmosféru a setkávat se tváří v tvář s náturou, která je v daném kraji doma. Zbožňují lesy, hory, koupání v přírodě i zimní sporty. Zkrátka všechno, co se děje venku. I mráz a sníh, protože ty k zimě neodmyslitelně patří.

 

 

Z domova do dílny

Oblečení nejdříve šily samy, původně jen pro svoje děti, postupně ale přicházely kamarádky, že chtějí pro svá mláďata taky takové skvosty. Pak kamarádky kamarádek a objem narůstal. Alice s Aničkou se tedy střídaly za šicím strojem, jedna vařila a hlídala děti, druhá pracovala. Dětí mezitím výrazně přibylo a poptávka stále stoupala. Na šest dětí a čtyři ruce toho už bylo moc. A protože děti jsou pro ně na prvním místě, musely na to jinak. Momentálně už spolupracují s několika šicími dílnami.

 

Děti jako nejlepší testery

Všechno oblečení testují nejdříve na svých dětech, bez kterých by Dupeto vůbec nebylo na světě. Veškerá produkce vychází z jejich vlastních potřeb. Do oblečení se tak musí vejít látková plena a musí být dětem maximálně pohodlné. Když je dítě v šátku, nesmí se mu vyhrnout celá nohavice, a když se pověsí na strom, nekouká mu pupík z gatí ven. Podmínkou je, aby oblečení dítěti vydrželo co nejdéle – unosí ho minimálně jednu celou sezonu, nejlépe dvě, a vydrží toho tolik, že ho zdědí mladší sourozenci. A hlavně se musí snadno oblékat. Jejich oblečení je určené do lesa a děti ho nosí do školky, je proto konstruované tak, aby se snadno oblékalo a děti to zvládly samy. Tak se na obou stranách ušetří hodně nervů a děti jsou samostatnější. Vzory, které používají, vycházejí z těch, které děti milují, takže dominují hasiči, bagry, traktory, pro holky louky a květiny.

 

Inovace se rodí průběžně

Jak dětičky rostou, rostou s nimi i jejich požadavky. Momentálně je nejmladšímu z šestičlenné party devět měsíců a nejstarší šest let. Když dítě odmítá nosit mikiny, co se přetahují přes hlavu, tak přichází mikina na zip, a tak je tomu se vším. Alice s Annou se pouze řídí tím, co jejich potomci potřebují. A tím, jak rostou, roste i nabídka velikostí.

A kde se objevil nápad s náplety, díky kterým vydrží oblečení dítěti na více než jednu velikost? Alice