Brýle nebo raději čočky

Zdá se vám, že čočky nejsou až tak stěžejní vynález, když tu s námi už tak dlouho jsou brýle, a nově dokonce i laserové operace očí? Zjistila jsem, že to je pohled člověka se zdravýma očima nebo lehkými snadno korigovatelnými vadami. Pohledem těch, kteří si „prostozrací“ nedohlédnou ani na prsty natažené ruky, dokážou čočky zázraky. Životy mění lidem s odoperovaným šedým zákalem, sportovcům nebo třeba muzikálovým zpěvačkám. Ke všemu jsou čočky vynálezem, který světlo světa spatřil tady v naší kotlině. Příběh jejich vzniku je kořeněný humorem a je to příběh jak do knihy. Nebo do článku. 😉

 

Příběh z první ruky

Jsem vcelku poeta. Kdyby přede mě někdo předestřel témata, co já vím, třeba – krása stromů, polemika nad platónským podobenstvím jeskyně a kontaktní čočka, zcela jistě bych potenciál čoček podcenila. Když jsem si ale pořizovala nové brýle, v přímém přenosu viděla, kolik příběhů se v optice denně odehrává, a v rozhovoru s majitelkou optiky zjistila, že má v týmu utajený poklad, šli Platón i příroda na chvilku na vedlejší kolej. Vznikl tak rozhovor s ženou, která sbírá zkušenosti s čočkami více jak 35 let. Setkala se s tímto tématem při studiích a v disertaci v době vcelku čerstvě po vynálezu kontaktních čoček a teď, po pětatřiceti letech, se mu věnuje stále.

 

Brýle z nosu dolů

Čočky mohou pomoci tam, kde to brýle nedokážou nebo kde brýle překáží. Pomáhají zcela prakticky tam, kde je potřeba dokonalého periferního vidění. Stejně tak ale pomáhají těm, kterým by brýle na nose vadily. Obě tyhle věci se spojují u sportovců.

Na rozdíl od dospělých, kterým s čočkami většinou pomáhají optometristé a optici, aplikuje dětem čočky oční lékař. Proto má paní doktorka Svatava Háčiková už dlouho své místo v dětské optice Optiky Anděl. „Právě sem za mnou chodí spousta malých sportovců, například hokejových hráčů, kterým trenéři nechtějí dovolit hrát s brýlemi z bezpečnostních důvodů. Když malí hokejisté vymění brýle za čočky, zbaví se nebezpečí, ale získají taky výrazně lepší orientaci a reakceschopnost.“ Podobně čočky nahradí překážející dioptrické brýle pod brýlemi lyžařskými, otevřou periferní vidění hráčům míčových sportů.

 

Módní kus

Čočky mohou pomoci nejen korigovat zrakové vady a indispozice, ale taky zpříjemnit vnitřní pocit člověka. Pro ženy je například snazší vzít si čočky na ples, svatbu nebo jinou oficiální příležitost. Odpadne tak problém s laděním brýlí ke zbytku outfitu. Na druhou stranu, někdo se ve využití brýlí jako módního doplňku vyžívá a hledat a najít ty správné brýle, co ladí k vázance nebo co podtrhnou jeho rebelství, intelekt nebo barvu očí, ho víc než baví. A kdo jiný už by se mohl takovýmhle hobby vyznačovat než majitelka optiky. Pavla Vedralová je koučka, aquahealerka, optometristka, podnikatelka, vespařka… a zdá se, že pro každou polohu má v šuplíku přinejmenším jedny brýle.