Buď krásná jako ty! projekt pomoci lidem s anorexií

 

Vzpomínám si, že někdy mezi patnáctým a pětadvacátým rokem jsem hodně řešila svou váhu a jídlo. Dnes nechápu, proč jsem se denně vážila, neustále přemýšlela, kdy a co mohu či nemohu sníst, a dávala si hmotnostní mety, kterých jsem chtěla dosáhnout. Tato posedlost se naštěstí nezvrtla v nic závažného a můj vztah k vlastnímu  tělu i k jídlu se přirozeně ustálil a je už mnoho let víc než pozitivní, za což jsem moc ráda. Bohužel u mnohých dívek a žen se negativní postoj k jídlu a sobě samotné převrátí opačným směrem a vygraduje ve velmi vážná onemocnění, která mohou ohrozit i jejich život. Bulimií a mentální anorexií trpí prý každá patnáctá dívka. A co mě šokovalo nejvíce, jejich nejbližší okolí o tom často mnoho let vůbec neví!

 

Tři ženy, tři příběhy, tři spojenkyně – Olgu, Kristýnu a Janu svedl dohromady nápad společným tvořením pomoci ženám s poruchami příjmu potravy. Každá přispěla svým osobním dílkem do skládačky projektu s názvem Buď krásná jako TY.

 Jana Sladká Ševčíková, supervizorka, koučka, lektorka, terapeutka a inspektorka kvality sociálních služeb, vdaná za úžasného muže, který ji naučil, jak být ve svém těle šťastná a spokojená, www.anabell.cz

Olga Bušková, modrooká designérka milující puntíky, tulipány a harmonii, která učí lidi bydlet srdcem, www.olgabu.cz

 Kristýna Kolářová rádoby zrzka, cestovatelka a návrhářka. Miluje hory, marcipánovou čokoládu. www.natyris.com

 

 

Život se člověku může změnit ve vteřině. Co do té doby fungovalo, je v mžiku jinak a ovlivní to všechny naše další životní cesty. Tobě se to, Jani, přihodilo coby dvaadvacetileté studentce. Jak ti tenkrát osud zasáhl do života?

Jana: Studovala jsem na VUT Brno a s přítelem jsme po sedmiletém vztahu měli krátce před svatbou. Osud však převrátil veškeré mé plány a očekávání, při tragické autonehodě jsem svého přítele ztratila.

Shodou kombinací dalších nešťastných okolností jsem onemocněla mentální bulimií a přes dvanáct let s touto nemocí sama bojovala. Celých dvanáct let o mém trápení nikdo nevěděl, neměla jsem odvahu se nikomu svěřit.

 

 

Centrum Anabell poskytuje komplexní služby jak nemocným, tak osobám blízkým. Věnuje se i osvětové a přednáškové činnosti. Od léta 2017 provozuje tzv. služby následné péče – speciální forma podpory pro přechod klienta z nemocniční léčby do běžného života. Má tři pobočky: v Brně, v Praze a v Ostravě, aktivně spolupracuje i s pobočkou Anabell na Slovensku. Od roku 2019 plánuje vybudovat pobytové zařízení.

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/05

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Profilový obrázek

Barbora Hernychová

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO mám na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Energii mi dává pravidelné cvičení jógy, vyjížďky na koni a moje zeleninová permakulturní zahrada. Ráda se v jakémkoliv počasí toulám rozmanitou českou krajinou, obdivuji staré stromy, kapličky podél cest a kamenné křížky v polích. Baví mě vše, co je eko, bio, alternativní, udržitelné….prostě jiné než konvenční mainstream. Proto také miluji Pravý domácí časopis se všemi jeho různorodými tématy a lidmi, kteří ho tvoří. Moc mě těší, že mohu každý měsíc svou troškou časopis obohatit.

Mou velkou inspirací a největším učitelem je má desetiletá dcera, která mě nenechává stagnovat a neustále mi do života přináší nové výzvy a podněty.

www.probio.cz

Dlouhé info

Zanechat komentář