Chcete zhubnout? Pojďme na to, ale jednoduše!

pdc-vtip-vaha.jpg
Dva porody, sedavé zaměstnání, pětatřicítka na krku. To byly hlavní důvody, proč jsem přibrala. Ne nijak závratně, ale dřívější postava byla zkrátka nenávratně pryč. Pomalu jsem se smiřovala s povoleným břichem a podprsenkou, jejíž obvod se bohužel zvětšil jen nárůstem obvodu faldíků na zádech.Hubnout jsem zkoušela několikrát, tedy už jsem věděla, jak si upravit stravu, jenže se vždycky dostavil jo-jo efekt.

 

„Jez libové maso a ryby nebo jakékoliv jiné proteiny a začni se trochu normálně hýbat. Tím myslím alespoň hodinu denně. Stačí chodit rychle. Ale ne tak, že budeš pobíhat za dětmi s vyplazeným jazykem. Užij si to. Najdi si čas, uvolni se a v pěkném tempu se vydej do lesa nebo tam, kde ti bude dobře,“ to byly dvě základní rady, které mi dal Martin Škába. A konečně to zabralo. Nejjednodušší věci zkrátka fungují nejlépe.

 

Martin se zabývá koučováním zdravého životního stylu, což znamená, že na to nejste sami. Volá vám, píše, je tu pro případ krize a hlavně: má hodně neotřelý přístup: „Přece nejsi asketa, jen si tu čokoládu dopřej. Ale dej si kvalitní a pak si naordinuj ovoce.“ nebo „Víno večer neuškodí, po tom není hlad. Zato pivo, to je vyjídač ledničky…“

 

Tělo to nevydrželo

Dnes pomáhá lidem hubnout a řeší prevenci civilizačních chorob. On sám si však prošel nepříjemným obdobím. „Na střední škole jsem hrál tenis a věnoval se atletice. Byl jsem poměrně zdatný, jediné, co mě zhruba od devíti let trápilo, byl atopický ekzém na rukou a běžné alergie. V patnácti jsem pak začal závodně tancovat. Když jsem ale nastoupil na stavební fakultu, nadchl jsem se pro kulturistiku a silový trojboj. Mým snem bylo mít velké svaly a získat obrovskou sílu,“ popisuje Martin období, kdy během jediného roku přibral 20 kilogramů. Při výšce 192 cm tak vážil přes 120 kg.

 

„Ale pak přišly nemoci. Zpočátku jsem byl jen často nachlazený, pak se přidala silná vyrážka po celém těle, hluboké akné na zádech, můj atopický ekzém se extrémně zhoršil a rozšířil na celé obě ruce.“ Z krevních rozborů ale lékaři nic nezjistili a alergologové rovněž na nic nepřišli. Několikrát za rok tak Martin skončil na antibiotikách, cítil se a vypadal špatně. Klasická medicína podstatu problému neodhalila.

 

Žil jsem jen svým uzdravením

„Moje maminka mi tehdy domluvila schůzku s jednou známou léčitelkou a ta mi vysvětlila, jak funguje lidské tělo, co se děje s imunitním systémem, že jeho základem musí být čistý a zdravý trávicí trakt a mnohé další,“ vybavuje se Martinovi první setkání s alternativní medicínou, východními metodami a lidovým léčitelstvím, které ho pak na mnoho let pohltilo.

Ke všemu ale jako technicky založený muž přistupoval velmi racionálně. Hltal informace, četl spoustu knih a hlavně navštěvoval odborníky – na čínskou medicínu, Ájurvédu, obcházel kliniky s různými metodami od akupunktury přes moderní metody léčení pomocí frekvencí, zkoušel jednotlivé detoxikační diety, od těch dle krevních skupin až po urinoterapii.

 

„Každá metoda mě něco naučila, něčím mě obohatila a zase jsem poznal na vlastní kůži, jak tělo funguje. Jak je dokonalé. Jen se mu musí dát prostor, aby se samo vyléčilo. Naučil jsem se základy zdravé stravy, pohybu, detoxikační principy. Žil jsem tehdy jen svým uzdravením.“

 

O autorovi

Zuzana Rybářová

Zuzana Rybářová

Zanechat komentář