Co si můžete naplánovat podle lunárního kalendáře?

1.jpg
Profilový obrázek

Taťána Kročková

 

Jak si prababičky rozuměly s měsícem

 

Minimálně jednou týdně dostávám od své maminky sms zprávu, ve které se mě ptá, v jakém znamení se momentálně nachází měsíc, případně kde se bude nacházet následující den. Řídí se tím nejen v případě péče o zahrádku, ale i o své zdraví. Moje babička si pro změnu každý den zapisuje počasí do kalendáře a dělá to tak téměř celý svůj život, tedy už pětaosmdesát let.

 

Nejedna pravá domácí žena podle vzoru své matky či babičky zohledňuje fáze měsíce v rámci péče o zdraví, domácnost a zahrádku. Moje babička si vždy zapisuje počasí, aby pak mohla zpětně vyhodnocovat, porovnávat, případně také předvídat, co můžeme od Matky Přírody očekávat. Díky jejím zápiskům jsem se například dozvěděla, že v den narození mé dcery bylo jasno až polojasno, s ranní teplotou 15 °C, denní dokonce 32 °C a noční 18 °C. Na to, že se jednalo o počátek června, to byl dosti horký den. Možná je i proto moje dcera tolik horkokrevná, nesnáší horko a libuje si v chladnějším počasí. U syna je to právě naopak, miluje teplo. Den jeho narození byl zcela deštivý a chladný, bylo to na konci léta a ve vzduchu už byl cítit podzim.

 

Život podle lunárního kalendáře

 

Kromě počasí nás ovlivňuje postavení měsíce, který zejména s námi ženami pěkně cvičí. Žijeme ve svých lunárních cyklech a právě měsíc je za to zodpovědný. Říká se, že úplněk má neuvěřitelnou sílu, v tu dobu jsou lidé emocionálně labilnější, někteří nemohou spát nebo jsou náměsíční. Já sama jsem se za úplňku narodila a už nějakou dobu vím, že právě za úplňku se rodí ti největší šílenci a blázni nebo hypersenzitivní lidé. Někdy není příjemné vyrovnat se s vlastní rozpolceností, kterou právě úplňková fáze měsíce svým zrozencům přináší.

 

Měla jsem možnost nahlédnout do několika starých kalendářů, například z doby protektorátu, a i tam byly zaznamenány jednotlivé fáze měsíce a dokonce i znamení, ve kterých se nachází. Dnes najdete veškeré informace o aktuálním postavení měsíce, jeho fázích i o tom, co v danou dobu smíte provádět na zahrádce nebo v rámci péče o své zdraví, v každém lunárním kalendáři. Podle postavení měsíce můžete prakticky plánovat cokoli od barvení vlasů přes sázení mrkve až po chirurgické zákroky. Dokonce i pěstitelé konopí nedají na lunární fáze dopustit.

 

Operace za přibývajícího měsíce mohou být nebezpečné

 

Pořád říkám, že kdyby se lékaři řídili měsícem, nemuseli by namísto operování tolik pitvat a uzdravili by daleko více lidí. Teď bych asi ponechala stranou farmaceutické zájmy a škatulkování. Měla bych ale pro vás pár rad ohledně drobných operačních zákroků, pravidlo číslo jedna totiž zní: Nikdy se nenechávejte operovat v den, kdy stojí měsíc ve znamení, které přísluší operovanému orgánu. Například byste si neměli nechat trhat zuby nebo operovat kolena, kůži a páteř v den, kdy stojí měsíc v kozorohu, nebo když je v přibývající fázi.

 

Proč? Jednoduše proto, že právě kozorohu přísluší dané orgány a tímto počinem byste si velice přitížili, operace by nemusela proběhnout bez komplikací a jizvy by se přinejmenším špatně hojily. Co se týká ubývajícího měsíce, to je druhá věc. Pokud se něčeho zbavujeme, je na to doba ubývajícího měsíce ideální. Týká se to i holení chloupků či zbavování se špíny, parazitů nebo škůdců na zahradě. Za přibývajícího měsíce se zase věnujeme všemu, co má růst, nabývat a sílit, například sázení rostlin. Bylinky a léčiva účinkují mnohem silněji. Čím více se blíží úplněk, tím je přibývající síla měsíce větší.