Deepak Chopra – rozhovor – Pochopit mechanismus štěstí

Deepak Chopra rozhovor PDC
Profilový obrázek
Napsal/a Petr Horký

Můj dnešní respondent, Deepak Chopra (72), je autorem 85 knih, z nichž 25 patří mezi bestsellery New York Times. Vyšly ve 43 jazycích. Tematický rozptyl je obrovský. Zabývá se filozofií, léčbou, zdravou stravou, hledáním pocitu štěstí, ale i manažerskou literaturou. The World Post a The Huffington Post jej označily za 17. nejvlivnějšího myslitele na světě a za jedničku tohoto žebříčku v oboru medicíny. Je to lékař, který vystudoval endokrinologii i indickou ajurvédu. Velmi se zajímá o to, jak se duchovní a duševní vjemy proměňují v chemii a elektřinu v našem těle a naopak. Mezi klienty Deepaka Chopry patřil například Michael Jackson, Elizabeth Taylorová, Hillary Clintonová a spousta dalších. Spolupracoval s Oprah Winfreyovou, Leonardem DiCapriem a řadou významných odborníků z medicíny a genetiky. Miliony dolarů, které jeho práce generuje, investuje zpět do výzkumů a bádání. Mnoho svých teorií podkládá jasnými daty. Nad jeho filozofií se můžeme pozastavovat, pro mnoho lidí je překvapivá, až kontroverzní, ale jsem přesvědčen, že má smysl nechat se obohatit o nový filozofický pohled – o to víc, když je založený na harmonii a porozumění sobě i ostatním.

 

Moje první setkání s Deepakem Choprou proběhlo už před lety, když jej Ctirad Hemelík poprvé přivezl přednášet do pražské Lucerny. Deepakovo celoživotní hledání spojnic mezi světem myšlenek a emocí s fyzickým světem lidských orgánů a věcí kolem nás je pro mnoho lidí zneklidňující. Jsou materialisté, kteří učení tohoto Indoameričana odmítají. Říkám si, že by přece naopak měli mít radost, že pro všechno „mezi nebem a zemí“ díky němu existuje racionální vysvětlení.
Tentokrát jsme se setkali v Praze, kam přijel přednášet na konferenci Jedenkrát a vést celodenní workshop k festivalu Evolution. Udělal si čas i na naši debatu pro talkshow Hausbot PH na Prima ZOOM. Takže pozor, návod na spokojený a úspěšný život podle Deepaka Chopry začíná.

 

Stává se, že byste sám chtěl jít k někomu, koho požádáte o duchovní pomoc? Máte duchovního rádce?

V tuto chvíli pomoc nehledám, nepotřebuji ji. Teď využívám svoji vědu.

 

Takže jste vyvážený a v míru se světem?

Ano, ano.

 

V průběhu přednášky jste řekl, že život a existence nejsou vázané na čas. Zkusím si tedy zahrát malou hru, budeme cestovat v čase. Skočíme do roku 1951 a přemístíme se do Dillí: bude tam čtyři pět let starý kluk, jeho táta je kardiolog, velmi významný kardiolog, a ten chlapec se jmenuje Deepak Chopra. Prosím, řekněte mi něco o tom chlapci. Jak tráví čas? Jací jsou jeho přátelé?

Chodí do školy, má spoustu přátel z různých náboženství – katolíky, křesťany, židy, muslimy, hinduisty, je tedy obklopen spoustou různých myšlenkových světů. Chodí do divadla, na hudební festivaly, zajímá se o poezii, cestuje po celé Indii…

 

… s tátou?

Ano, s tátou, mámou a mladším bratrem.

 

A myslí na to, že by jednou chtěl být stejný jako táta? Taky by chtěl být doktorem?

Řekl bych, že spíš myslí na dobrodružství.

 

 

 

Chcete se podívat, jak působí Deepak Chopra naživo? Podívejte se na úryvek rozhovoru právě teď. Namiřte fotoaparát vašeho telefonu na QR kód, nechejte se přesměrovat a dívejte se na video!

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/01

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty na tel: 800 300 302

Předplatné zde.

 

PDC1/2019