Experiment nebo návrat ke stoletími prověřenému? Posuďte sami. Navštivte experimentální zahradu pod Blaníkem.

Miloš Špringr
Napsal/a Miloš Špringr
Už jsem toho o sobě napsal myslím dost, je tu však ještě jedna věc, o které jsem asi nepsal. Je to má láska k zahrádkám a k zahradničení vůbec. Je to láska, kterou jsem zřejmě zdědil po předcích a které se v různé formě věnuji celý svůj život. Bylo tedy nasnadě, že když jsem při svých toulkách krajinou okolo Blaníku náhodou narazil na jednu poměrně netradiční, experimentální zahradu, rozhodl jsem se vás s ní také seznámit.

 

 

V Praze nemusí být každému blaze

Dan a Karolína jsou typičtí zástupci českých self-made manů. Narodili se v Praze, kde také oba začali podnikat, Dan jako grafik a Karolína jako produkční. Oběma se dařilo a zakázek měli více, než byli schopni zvládat. Potom ale nastal zvrat, začali jim pod okny bytu kopat tunel a do toho se jim narodil syn. Řekli si tehdy, že Praha nic moc, a začali hledat místo, kam by se mohli přestěhovat, kde by měli klid na rostoucí rodinu a odkud by mohli i pracovat a občas dojíždět za prací.

A jak už to tak v životě bývá a věci se nedějí náhodou, kamarád jim zprostředkoval koupi starého domku v Krahulích. Byla to láska na první pohled, tedy Dan se do domu bezhlavě zamiloval a vše ostatní šlo stranou. Jenže tou dobou také onemocněl zákeřnou nemocí. Dlouhodobá terapie sice zabrala, ale zanechala Danovo tělo v takovém stavu, že si s tím ani lékaři neuměli poradit. Dan se nevzdal a začal rekonstruovat starý dům. S tím, jak se dům pomalu proměňoval a zlepšoval, měnil se i Danův zdravotní stav. Na konci přestavby byl zdravý a připravený na nový život v Krahulích.

 

Ne vždy přeje začátečníkům štěstí

Když se usadili, přemýšleli, jak využijí přilehlé pozemky. Rozhodli se, že se pokusí zahradu nabídnout lidem. Udělali malé zahrádky a ty chtěli pronajímat lidem. Nikdy ale nikdo nepřišel a jejich první plán se nevydařil. Všichni žijí online a zahrada nikoho nezajímá, tak to okomentoval Dan.

Nenechali se však odradit, při studiu zahradničení totiž narazili na jednu skvělou knihu, která je inspirovala a vlila novou krev do žil. Je to kniha od Marie Treben s názvem Moje léčivé rostliny. Dohodli se, že založí a povedou zahradu právě v duchu této úžasné bylinkářky. S pomocí několika grantů vybudovali základ zahrady, který stále rozšiřují a zvelebují.

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Miloš Špringr

Miloš Špringr

Zanechat komentář