Fyzioterapeutka Ludmila Plecháčová: Receptem na pozitivní stáří je bohatý život!

Profilový obrázek
Napsal/a Pravý Domácí
Všechno je především o lidech,“ říká se. A když jde o vaše zdraví, tak to platí dvojnásob! Můžete se například ocitnout v parádním prostředí, ale pokud tam narazíte na „studené čumáky“, tak si ten luxus řádně nevychutnáte. Můžete mít k dispozici sofistikovaná zařízení a přístroje, ale pokud je obsluhují nepříjemní lidé, jejich účinek bude možná jen poloviční. Prostě – na lidech záleží!

 

 

Život vepsaný ve tváři

Hned na první pohled vás zavalí dobrou náladou a obdivuhodnou energií. „Tady máte kamínek z pláže a tohle je větvička bobkového listu. Obojí jsem přivezla z Chorvatska.“ V ruce z ničeho nic držím dva milé dárky a překvapeně koukám na úžasně opálenou starší dámu. Na tváři má kromě vkusného líčení i plno pozitivních vrásek – těch, které se vám vytvoří, když se v životě hodně usmíváte. Hned je mi jasné, že mám čest s někým, kdo tu je pro druhé. S někým, kdo si určitě zažil všelijaké osobní ztráty, ale přestál je s grácií, pozitivním myšlením a s nadhledem. S někým, kdo vás svým ojedinělým přístupem přesvědčí, že ta kyčel, koleno, rameno a bůhvíco ještě prostě brzy bolet nebude! Fyzioterapeutce Ludmile Plecháčové uvěříte, že zase budete „skákat přes kaluže“.

Následujícím skutečnostem možná uvěříte jen stěží, ale vážně jsou pravdivé! Tak za prvé – Ludmile je úctyhodných 81 let! Za druhé – denně ošetří asi 14 pacientů! Za třetí – s výjimkou mateřské dovolené pracuje stále na plný úvazek od 1. července roku 1955! Paní Plecháčová se tedy o dětské i dospělé klienty Lázní Bělohrad stará více než 60 let!

 

To není dvojnice…

Stávají se tu takové komické příhody. Maminka jednoho děcka, které se tady léčilo, byla kdysi také mojí pacientkou. A nedávno při pohledu na mě mé kolegyni prý pošeptala – Ta paní vypadá úplně jako paní Plecháčová, která se tu o mě kdysi starala. Jako by jí z oka vypadla! No a ta kolegyně jí na to řekla – To není dvojnice, to je ona! Samozřejmě tomu nemohla uvěřit.“ Vůbec se té paní nedivím!

Ludmila Plecháčová může za svou více než šedesátiletou službu v Lázních Bělohrad velmi dobře posoudit změny, které se ve fyzioterapeutické léčbě dětí a v dětech samotných odehrály. „Metody se pochopitelně vylepšují. Je jich více. Ale základ zůstává stejný. I já pořád pracuju především s tím, co jsem se naučila ve škole v Brně. Ovšem děti – ty jsou jiné. Dříve braly cvičení velmi poctivě, pracovaly na sobě. Dá se říct, že si až vážily té péče, kterou jsme jim poskytovaly. Děcka uměla odříkávat pravidla správného držení těla jako otčenáš. Výsledek naší práce byl pak dříve a lépe vidět! Dnes většina z nich bere vše jako samozřejmost. Musíme je při cvičení více hlídat. Je to prostě složitější.“

Paní Ludmila ale hned dodává: „Ale i tak jsou výborné! Milovala jsem je všechny! Opravdu jsem je milovala všechny! S některými z nich bych se dokonce ráda setkala znovu. Napadlo mě oslovit ten televizní pořad Pošta pro tebe, víte?“ směje se Ludmila při vzpomínce na možná až tisíce svých svěřenců. Nicméně pak přiznává, že po 40 letech práce s nimi vlastně docela ráda uvítala změnu. Už asi 20 let pracuje s dospělými.

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/10

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Profilový obrázek

Pravý Domácí

Zanechat komentář