Hojnost zeleniny ze zahrady. 3 tipy na zpracování od Petra Klímy

Napsal/a Petr Klíma
Hurá, hurá, hurá, léto je tu, prázdniny otvírají okna novým dobrodružstvím a já vám mohu opět naservírovat chutě, které vás obohatí, informace, které vás poučí, a fotky, které vás nalákají vyzkoušet něco nového osvěžujícího. Začíná také obrovská hojnost přinášející kvanta druhů zeleniny, která dozrává na tuzemském slunci. To je na tom to nejkrásnější, nemyslíte?

 

 

O brokolici se všeobecně u nás nic moc neví, myslím. Její původ je dohledatelný ve východním Středomoří. Zprvu ji pěstovali Římané, kterým ji přivezli italští osadníci, a od nich se postupně rozšířila do celé Evropy. Je pravda, že u nás se začala pěstovat venku až v posledních letech, kdy je klima pro její růst příznivější (v Čechách jsou k dostání asi 2 odrůdy). Název je také italský, odvozenina od slova brachium, což znamená paže nebo také výhonek. V kuchyni má brokolice mnohočetné využití, o čemž vás nyní v krátkosti přesvědčím. Začneme od klasické krémové polévky, které naleží česnek, oregano nebo kvalitní plísňový sýr. (Do základu využijeme stonky a od tužší slupky zbavený košťál, třeba i s bramborou, růžičky přidáváme až 5 minut před mixováním.) Lehce spařená, ale i syrová patří do salátů, s bylinkami nebo těstovinou. Z brokolice se dá dělat i pomazánka v kombinaci s oříšky, lahůdkovým droždím, to vše třeba na topinku s plátky rajčat sypané bylinkami. V oblibě mám také zapečenou s bešamelem nebo s brambory a opraženými slunečnicovými semínky.

Nedávno jsem psal o mořských řasách, které se používají převážně při přípravě slaných pokrmů. Jeden produkt, který se z řas vyrábí a já ho opomenul, je agar-agar. Ten najdete u posledního receptu na panna cottu. Je přírodní rostlinnou náhražkou želatiny u dortů nebo pudinků. Agar je v podstatě usušený vývar z řasy tengusa, který se suší na slunci a mrazu. V obchodech se vyskytuje v tyčinkách, vločkách či prášku a po rozvaření v tekutině (vodě či ovocném džusu) se přeměňuje v řídký roztok, který velice dobře tuhne. Aby neměl na povrchu dortu s ovocem nepříliš pěknou našedlou barvu, je dobré agar obarvit právě džusem či šťávou z červené řepy a poté dosladit cukrem.

Agar však také můžete osolit, ochutit octem či sójovou omáčkou a zalít jím sezonní zeleninu s cibulkou nebo rostlinnou uzeninou na styl aspiku.

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/07

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Petr Klíma

Petr Klíma

je šéfkuchař  dejvické restaurace Countrylife.  Většinu svých životních a gastronomických zkušeností nasbíral na svých cestách, především však na britských ostrovech okolí Londýna. Svoje originální bezmasé recepty prezentuje na kulinářském blogu s názvem Greenwayfood. Několikaletou píli na poli zdravé výživy na podzim 2017 zúročil v Zeleninové kuchařce s podtitulem z farmy přímo na váš stůl. Jeho vášní je zelenina, rodina, příroda ale také fotografie jídel, kterému se snaží více porozumět a zdokonalit se v něm.

Dlouhé info

Zanechat komentář