Hurá na bylinky – poradíme, co sbírat v dubnu

Pro bylinkáře je jaro pěkně zapeklité období. Na začátku dubna je často ještě sníh, holo, mrazivo a na konci dubna je už všude zeleno a sluníčko láká natáhnout se na nejbližší mez. Vášniví bylinkáři si v dubnu nemůžou dovolit experimentovat a často jdou na jistotu, na osvědčená místa, a jen doufají, že tam oproti loňskému jaru nepovede nová silnice. I my si dnes představíme pouze základní, bezpečné a i nejpoužívanější bylinky dubna, které je životně nutné nepropást. Ale samozřejmě jich raší mnohem více. Pozor si dejte na vegetační rozdíly. Co zrovna nakvétá na Šumavě, už je na Moravě dávno pryč.
 

Pranostika předpovídá: Duben hojný vodou – říjen vínem.

 

 

Pojďme na to od kořenů

Na začátku dubna si doběhněte s rýčem na kořen kostivalu, lopuchu a pampelišky. Někde už rostlinky budou rašit, tak je aspoň dobře poznáte. Kořen kostivalu je hlavně na zevní použití. Bylináři nedají dopustit na kostivalovou tinkturu nebo mast. Pomáhá hojit pohmožděniny, záněty šlach, otoky. Kostivalové koupele a obklady pomáhají při problémech s kyčlemi a hojí i zlomeniny. O tom ví své známý etnobotanik Wolf-Dieter Storl, ten si úspěšně zlomeniny léčil hlavně kostivalem (článek na toto téma najdete v PDČ 8/2017). Mějte mast nebo tinkturu v domácí lékárničce a uvidíte, jak často po ní sáhnete.

Každá bylinka je lékárenský komplex. Je složité říci jednoznačně její účinek. Vždy má vztah k více orgánům, ať přímo nebo nepřímo. A to je i případ dalších dvou kořenů. Z bylinářského pohledu kořen lopuchu hlavně podporuje látkovou výměnu, pročišťuje krev. Proto se nejvíce používá při kožních problémech. Často bývá součástí jarních detoxikačních směsí. Ve směsi s lopuchem může být i kořen kopřivy a pampelišky. Taková „kořenová“ směs bude chutnat oříškově i trochu zemitě. Budete z ní cítit sílu a dá vám chuť naskočit do jarního rychlíku.

Pokud nestihnete vykopat kořeny na jaře, nepanikařte. Ideální čas je opět na podzim, kdy se síla rostliny z nadzemní části vrací do kořenů.

 

 

 

Koukněte na: www.kouzelnebylinky.cz/skola

Přijímáme přihlášky ke studiu bylinkářství pro rok 2018/19, info@kouzelnebylinky.cz

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

 

O autorovi

Simona Tancerová

Simona Tancerová

Zanechat komentář