Jak na škůdce na zahradě? Postavte domeček užitečnému hmyzu. Pomůžeme vám!

Brouk, škvor, vosička, zkrátka hmyz. Nemáme je moc rádi a nechceme se s nimi kamarádit, natož z nich dělat domácí mazlíčky. Ale upřímně, bez nich to nejde, to asi všichni chápeme. Ačkoli vnímáme především prospěšnost opylovačů, není to to jediné, co činí hmyz užitečným. Svou roli má i v potravním řetězci. Slouží nejen jako potrava ptáků, ryb, obojživelníků a tím zprostředkovaně i dalších živočichů, ale jednotlivé hmyzí druhy se požírají i navzájem. Šikovný zahrádkář dokáže tohoto faktu využít. Nalákat na zahradu berušky, které vám pomohou zlikvidovat mšice na paprikách, aniž byste museli vytáhnout rozprašovač s jedem, není nijak složité. Stačí jim nabídnout útulné bydlení.

 

 

Výroba obydlí pro hmyz sestává z několika fází. Do té první radím zapojit zručnějšího kutila, neb bude třeba vzít do ruky pilku, brusku a šroubovák. Na kostru domečku použijte stará prkna např. z rozebrané palety, široká cca 15 cm. Prkna nařežte na požadovaný rozměr a sešroubujte do obdélníku, čtverce či trojúhelníku. U trojúhelníkové konstrukce bude třeba hranu prken řezat šikmo, u okružní pily lze obvykle požadovaný úhel sklonu řezu nastavit. Přepažení vnitřního prostoru usnadní následné plnění. Základní konstrukci opatřete pevnou zadní stěnou nebo překryjte králičím pletivem, které zabrání obtěžování hmyzích obyvatel ptáky. Odolejte pokušení domek zvenku natřít barvou nebo lakem. Pachy by mohly nové nájemníky odradit.

 

 

Další fáze znamená vyrazit do přírody, do lesa, na pole či na zahradu na lov vhodného přírodního materiálu na naplnění domku. Hodí se různé druhy šišek, stébla trav a slámy, listy, kůry, jehličí, větvičky. Můžete použít starou rákosovou rohož nebo polámanou ošatku. Všechen materiál by měl být suchý, aby nehrozilo napadení plísní.

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Michaela Šimková

Michaela Šimková

Pro Pravý domácí časopis fotím – s velkou radostí, píšu – s velkou pokorou a pracuji jako editorka – s velkým nasazením. O co více je v časopise pro čtenáře viditelná stopa fotografa – však fotka má moc povědět nepopsané i nepopsatelné, o to méně jsou rozeznatelné otisky práce editora, který v pozadí dohlíží na správnou délku textů, správné rozlišení obrázků a správné dodržování termínů.

Díky světové finanční krizi jsem po mateřské dovolené zjistila, že práce nemusí znamenat trávit pevně vymezený čas v kanceláři na druhém konci města, že mohu dělat, co mě baví tehdy a tam, kde chci. Pravý domácí časopis mi pomáhá tuto vizi každodenně naplňovat. Dává mi možnost spolupracovat s podobně naladěnými inspirativními lidmi, kteří mě obohacují a stali se mi milými přáteli.

Krom stránek časopisu mě můžete potkat v ulicích Prahy při focení dětí (www.misigraphic.cz) nebo si ode mě nechat vytvořit kalendář či koláž z fotek (www.fler.cz/misulka7)

Dlouhé info

Zanechat komentář