Jak na škůdce na zahradě? Postavte domeček užitečnému hmyzu. Pomůžeme vám!

Brouk, škvor, vosička, zkrátka hmyz. Nemáme je moc rádi a nechceme se s nimi kamarádit, natož z nich dělat domácí mazlíčky. Ale upřímně, bez nich to nejde, to asi všichni chápeme. Ačkoli vnímáme především prospěšnost opylovačů, není to to jediné, co činí hmyz užitečným. Svou roli má i v potravním řetězci. Slouží nejen jako potrava ptáků, ryb, obojživelníků a tím zprostředkovaně i dalších živočichů, ale jednotlivé hmyzí druhy se požírají i navzájem. Šikovný zahrádkář dokáže tohoto faktu využít. Nalákat na zahradu berušky, které vám pomohou zlikvidovat mšice na paprikách, aniž byste museli vytáhnout rozprašovač s jedem, není nijak složité. Stačí jim nabídnout útulné bydlení.

 

 

Výroba obydlí pro hmyz sestává z několika fází. Do té první radím zapojit zručnějšího kutila, neb bude třeba vzít do ruky pilku, brusku a šroubovák. Na kostru domečku použijte stará prkna např. z rozebrané palety, široká cca 15 cm. Prkna nařežte na požadovaný rozměr a sešroubujte do obdélníku, čtverce či trojúhelníku. U trojúhelníkové konstrukce bude třeba hranu prken řezat šikmo, u okružní pily lze obvykle požadovaný úhel sklonu řezu nastavit. Přepažení vnitřního prostoru usnadní následné plnění. Základní konstrukci opatřete pevnou zadní stěnou nebo překryjte králičím pletivem, které zabrání obtěžování hmyzích obyvatel ptáky. Odolejte pokušení domek zvenku natřít barvou nebo lakem. Pachy by mohly nové nájemníky odradit.

 

 

Další fáze znamená vyrazit do přírody, do lesa, na pole či na zahradu na lov vhodného přírodního materiálu na naplnění domku. Hodí se různé druhy šišek, stébla trav a slámy, listy, kůry, jehličí, větvičky. Můžete použít starou rákosovou rohož nebo polámanou ošatku. Všechen materiál by měl být suchý, aby nehrozilo napadení plísní.

 

 

Materiál skládejte do připravené konstrukce, střídejte při tom vrstvy s různou hustotou materiálu, každý druh hmyzu má své zvyky a oblíbené bydliště. Škvorům, kteří požírají škůdce, jako jsou mšice a svilušky, se líbí ve schovávačkách ze šišek, naproti tomu včelky samotářky preferují chodbičky z bambusu nebo křídlatky.

 

 

Křídlatka, v Česku invazivní rostlina, má duté stonky podobné bambusu, které se dají lehce nastříhat na požadovanou délku.

 

 

 

Když zvolený materiál nechce držet na místě podle vašich představ, pomozte si kouskem lýka či provázku.

 

 

Po naplnění by materiál neměl vykukovat ze základní konstrukce domku. Vše by mělo být utěsněno natolik, aby při postavení domku nic nevypadávalo.

Tip: Myslete na to, že borové šišky, které jsou na sluníčku krásně rozvité, se ve vlhku stáhnou a zmenší svůj objem na polovinu. Foto 11

Hotový domeček umístíme na suché místo s „okny“ natočenými k jihu.

 

 

Pokud se vám nechce řezat a stloukat prkna, jako konstrukce domečku poslouží dobře krabice od lahve vína, květináč válcovitého tvaru nebo, jako v našem případě, část kmene vykotlané vrby… Domek může mít hloubku až 40 cm. Do výroby zapojte děti, může u nich dojít k nevídanému posunu a z obvyklého „mamííí, fuj, škvor“ se stane „jé, někdo tady fakt bydlí“.

 

 

 

Petr Dobrý, Zelená domácnost

Užitečného hmyzu kolem nás ubývá. Může za to přeměna krajiny, chemické postřiky, ale i sterilní zahrady plné anglického trávníku a tújí. Přitom všem těm užitečným tvorečkům, jako jsou včelky samotářky, slunéčka, zlatoočka, škvoři, motýli a další známí i méně známí pomocníci s opylování nebo škůdci, lze velice snadno pomoci výrobou a instalací hmyzího domečku, který jim poskytne bezpečný úkryt, případně prostor pro rozmnožování. Takový domek můžeme umístit na zahradu, terasu, balkon, ale i třeba okenní parapet. Volíme slunné místo, chráněné před severním větrem. Na zimu můžeme domek uklidit do nevytápěných prostor, ale v předjaří je potřeba jej vrátit zpět. Domek by měl mít zadní stranu plnou či opatřenou pletivem a měl by všechny své obyvatele udržet v suchu. Ptáci rádi vyklovávají a vytahují dutinky s larvami nebo vajíčky hmyzích obyvatel, proto doporučuji natáhnout na domek králičí pletivo i z přední strany. S chutí do toho a půl je hotovo. Ta chvíle práce za to stojí, pak už se můžete jen těšit pozorováním zajímavých a nesmírně užitečných tvorečků, kteří naši pomoc potřebují.

Koukněte na www.zivotnazahrade.cz

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​