Jarní probouzení s klíčky a výhonky

Už je to po roce opět tady – konec zimy, kdy se to v přírodě pod zemí začíná všechno probouzet. Než se příroda probere celá a obdaří nás šťavnatými bylinami a zeleninou, plníme doma sklenice, misky a truhlíky a užíváme si klíčení. Každoroční proces probouzení semínek, jejich neuvěřitelně rychlý vývoj a růst mě nikdy nepřestanou fascinovat.

 

 

Vypěstujte si doma vlastní multivitamín

Semínka rostlin obsahují vše, co rostlinka ke svému vývoji potřebuje. Během procesu klíčení se aktivují metabolické změny, zvýší se obsah vitamínů, minerálních látek, enzymů, chlorofylu a dalších důležitých živin. Pro nás představují mladé klíčky a výhonky perfektní zdroj těchto cenných látek, jsou výborně stravitelné a tělo je umí snadno využít. Navíc si je za pár dní zvládne doma vypěstovat každý a na rozdíl od drahých vitamínových preparátů z lékárny vás stojí minimum peněz.

 

Přírodní antibiotikum a prevence jarní únavy

Každá rostlinka má na náš organizmus jiné účinky. Například výhonky řeřichy se odpradávna využívají k prevenci jarní únavy a na zvýšení imunity, čistí tělo a chrání ho proti nemocem. Vojtěška podporuje látkovou výměnu a pomáhá při problémech s akné. Mladé výhonky pohanky jsou skvělým zdrojem rutinu pro silné a zdravé cévy. Hořčice obsahuje významné množství vitamínu C, upravuje trávení a má antibakteriální účinky. Výhonky hrášku jsou vynikajícím rostlinným zdrojem bílkovin, obsahují jich až 25 %. Naše tělo obohatí všemi 8 esenciálními aminokyselinami a vápníkem. Důležité je ke klíčení vybírat vždy zdravé mladé osivo, ideálně v kvalitě bio – bez zbytků pesticidů a umělých hnojiv.

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/03

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Barbora Hernychová

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO mám na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Energii mi dává pravidelné cvičení jógy, vyjížďky na koni a moje zeleninová permakulturní zahrada. Ráda se v jakémkoliv počasí toulám rozmanitou českou krajinou, obdivuji staré stromy, kapličky podél cest a kamenné křížky v polích. Baví mě vše, co je eko, bio, alternativní, udržitelné….prostě jiné než konvenční mainstream. Proto také miluji Pravý domácí časopis se všemi jeho různorodými tématy a lidmi, kteří ho tvoří. Moc mě těší, že mohu každý měsíc svou troškou časopis obohatit.

Mou velkou inspirací a největším učitelem je má desetiletá dcera, která mě nenechává stagnovat a neustále mi do života přináší nové výzvy a podněty.

www.probio.cz

Dlouhé info

Zanechat komentář