Jurta: vyzkoušejte energii kruhového prostoru

Už dlouho jsem po tom toužila – přespat v jurtě. Bohužel jurt je v mém blízkém i vzdálenějším okolí jako šafránu. Kdybych si přála prožít noc v maringotce, v řadách našich redaktorek bych měla hned několik možností vloudit se na návštěvu. Ale jurtu, magický kruhový prostor, žádný z mých známých neobývá.

 

 

Houby v trávě

Loni na jaře jsem zjistila, že v jižních Čechách nedaleko Orlíku vznikl Jurtcamp. Zavětřila jsem příležitost splnit si svůj sen a v létě jsem se tam s dcerami vypravila. Kemp sestává ze sedmi jurtiček, které vypadají trochu jako přerostlé žampiony – světlé klobouky různých velikostí na louce u rybníka. První dojem po vstupu do jurty je neopakovatelný. Za slunečného dne je prostor zalitý zvláštním zlatavým světlem, které sem proudí nejen oknem na vrchu – tonem – ale lehce prosvítá i skrz stěny. Vládne tu symetrie, kterou se člověku nechce narušovat. Proto k jídlu usedáme vždy do kruhu přesně uprostřed pod tono a připravené matrace večer rozkládáme paprskovitě a uléháme s hlavami k sobě.

 

Je tady krásně

S Luckou Říhovou, která se svým manželem vlastní a provozuje Jurtcamp, jsem si povídala na zahradě jejich statku. Hned moje první otázka ji zaskočila natolik, že se k ní v průběhu rozhovoru několikrát vrátila. Jak jste přišli na nápad vybudovat Jurtcamp? Lucka nejprve říká, že si to chtěli prostě vyzkoušet a stavěli především sobě pro radost. Dále chtěli také umožnit ostatním prožít si energii jurty. Po další půlhodině se k otázce znovu vrátí prohlášením: „Já byla vždycky trochu divná. Dělala jsem věci jinak než ostatní. Jurty jsou další důkaz. Dáváme tím lidem příležitost zažít něco nového.“ Její muž Mirek má v tom, proč jurty vybudovali, jasno hned: „Protože je tady krásně!“

 

Energie jurty

A to tedy opravdu je. Večer vás uspává kvákání žab ze sousedního rybníka, ranní budíček obstará velmi decentní kokrhání kohouta z vesnice, ztlumené okolním porostem. Okolní lesy jsme prozkoumaly při dlouhé procházce, a kdyby bylo o pár stupňů tepleji, rády bychom skočily i do rybníka.

Uvnitř jurty krouží čistá energie, nikde nestagnuje, nikde se nehromadí. Nejdříve jsem si myslela, že si jen něco vsugerovávám, když jsem cítila, jak mi jemně vibrují rty a bzučí v uších, ale Lucka mě ujistila, že energii jurty je opravdu možné fyzicky vnímat, projevuje se ale různě, u někoho více, u někoho méně.

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

jako součást hlavního tématu čísla Zelená  dovolená

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

 

O autorovi

Michaela Šimková

Michaela Šimková

Pro Pravý domácí časopis fotím – s velkou radostí, píšu – s velkou pokorou a pracuji jako editorka – s velkým nasazením. O co více je v časopise pro čtenáře viditelná stopa fotografa – však fotka má moc povědět nepopsané i nepopsatelné, o to méně jsou rozeznatelné otisky práce editora, který v pozadí dohlíží na správnou délku textů, správné rozlišení obrázků a správné dodržování termínů.

Díky světové finanční krizi jsem po mateřské dovolené zjistila, že práce nemusí znamenat trávit pevně vymezený čas v kanceláři na druhém konci města, že mohu dělat, co mě baví tehdy a tam, kde chci. Pravý domácí časopis mi pomáhá tuto vizi každodenně naplňovat. Dává mi možnost spolupracovat s podobně naladěnými inspirativními lidmi, kteří mě obohacují a stali se mi milými přáteli.

Krom stránek časopisu mě můžete potkat v ulicích Prahy při focení dětí (www.misigraphic.cz) nebo si ode mě nechat vytvořit kalendář či koláž z fotek (www.fler.cz/misulka7)

Dlouhé info

Zanechat komentář