Klášter jako domov – reportáž o životě na dně a o tom, jak se ode dna odrazit a vrátit se do života

Profilový obrázek
Napsal/a Tomáš Hajzler
Strávil jsem zkraje ledna čtyři dny v „laboratoři“ toho, co je s naším současným světem špatně, ale i toho, jak budovat svět, který je spravedlivější, radostnější a zdravější než ten venku.

 

„Laboratoří“, o které mluvím, je Občanské sdružení Dobrý pastier, které už přes deset let v Kláštore pod Znievom provozuje komunitu lidí bez budoucnosti. Lidí, ke kterým byl život někdy až příliš krutý, kteří si často nevážili toho, co měli, a museli o všechno přijít, aby to zde později mohli najít.

Dnes tu žije okolo 450 lidí – většina z ulice, z vězení po výkonu trestu, z dětských domovů, z resocializačních zařízení, ale i staří a nemohoucí lidé bez prostředků na pečovatelské a sociální služby.

Společenství založil v roce 2007 Vlado Maslák, katolický kněz, jeden z nejinspirativnějších lidí, které jsem kdy v životě potkal. Všechno začalo tak, že se Vlado vracel po jednom kázání domů a cestou míjel zuboženého člověka. Přišel na faru a tížila ho myšlenka: „Co jsem to za kněze farizeje, když o pomoci bližním jenom kážu?“ Vrátil se a toho muže vzal na ošetření do nemocnice a potom s sebou na faru. Ze zachráněného se časem vyklubal výjimečný restauratér starých památek, který u Vladka žije dodnes. Zpráva o tom, že pan farář nabízí přístřeší pro lidi bez domova, se rychle rozkřikla a na faře brzy žilo deset lidí.

 

Klášter jako domov

Jednoho dne sem přijel místní biskup a podivil se, co to s Vladem Maslákem žije za partu. Vlado mu vysvětlil svůj záměr žít to, co dosud pouze kázal. Biskup uznale pokýval a navrhl, ať si opraví zchátralý benediktinský klášter z 11. století a začnou ho využívat jako nový domov.

Noví obyvatelé kláštera si svépomocí opravili elektřinu, topení, komíny, střechy a postupně začali přibývat další obyvatelé i objekty. Dobrý pastier dnes provozuje celkem osm „podniků“ – útulek pro muže, útulek pro ženy, tři zařízení pečovatelské služby a tři farmy.

Slovo „podnik“ jsem použil zcela záměrně. Celé to totiž funguje do velké míry jako soběstačná firma. Pastier má dnes stádo krav, ovcí, koz a prasat. Vyrábí sýry a další mléčné výrobky, tkají se tu koberce, recykluje se odpad, staví slaměné domy, pořádají se semináře pro podnikatele a pro pracovníky sociálních služeb, je tu parta, která v sezóně opravuje slovenské hrady, parta kameníků, provozují vlastní pekárnu. Peníze jdou na společný účet, z kterého platí Pastier v první řadě splátky exekucí a výživného. Obyvatelé kláštera si peníze berou, pouze když odjíždějí mimo klášter a potřebují je.

 

 

Koukněte na stránky kláštera: www.ozdobrypastier.eu.

Pokud byste se rádi do fungování jakkoli zapojili, kontaktujte Pastier nejlépe e-mailem přes Jána Košturiaka (kostur@ipaslovakia.sk). V současné době můžete třeba přispět na malou nemocnici pro nemohoucí, a to jak finančně, tak materiálem, zařízením, nástroji apod. www.kosturiak.com

Druhou část článku si můžete přečíst zde.

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

(jeho pokračování naleznete v č. 2018/05)

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Profilový obrázek

Tomáš Hajzler

Tomáš Hajzler (1971)

Do osmnácti žil relativně poklidným životem obyvatele malého východočeského městečka. Pak se několik let toulal po světě, aby to po návratu zkusil daleko dotáhnout. Dotáhl to až k syndromu vyhoření. Proto „přehodil výhybku” a začal se věnovat tématu nové práce a budoucnosti podnikání Dnes vydává knihy (Peoplecomm), píše, přednáší, vyhledává a propojuje firmy, které kladou vyšší smysl nad vydělávání (Slušná firma).

Jako dobrovolník pomáhá v základní škole svých dětí (Montessori na Beránku). Spolu-založil KPZ-ku - skupinu alternativního zajišťování potravin. Jeho velkým zájmem je budování decentralizovaných, soběstačných společenství. S manželkou Petrou, dcerami Valérií a Valentýnou, fenkou Haluškou a se svými sousedy žije v pražských Komořanech.

Dlouhé info

Zanechat komentář