Koupání beze strachu z dodatečných obtíží. Poradíme bylinky, které pomohou každé ženě.

Irena Kubicová
Napsal/a Irena Kubicová
Mezi léčivými rostlinami a ve světě tradičních postupů najdeme několik pokladů, které zmírňují nebo utiší obtíže, jež někdy v životě potrápí téměř každou ženu. Najdou se rady, jak řešit kvasinkové infekce, záněty i jak ovlivnit menstruační cyklus, aby pro nás byl přirozeným rytmem, který nás netrápí.

 

 

Pravidelný menstruační cyklus

Pro ženy v produktivním věku je běžné zažívat různorodost. Mají možnost využívat dary čtyř fází, které ladí s ženským hormonálním systémem a vedou ženu k uvědomění si proměnlivosti a sebe samé. Už samotné pochopení, že ženský čas plyne jinak než čas mužský, může vést k odhalení podstaty obtíží, které ženu třeba trápí.

Nicméně každý z nás je originál a na mnoho potíží neexistuje vzoreček. Škatulkovat psychosomatické potíže do schémat a vzorců nejde, i když by to bylo příjemné usnadnění. Jenže koho bolí koleno, ten ještě nemusí mít nutně potíže s pokorou. Často hraje roli ve vzniku obtíží stres. Opakují-li se vaše potíže, bude možná zapotřebí vydat se na dobrodružnou cestu do hloubky sebe sama a nebude stačit pouze „uvařit si čaj“.

 

Kandidóza

Kvasinky jsou v lidském těle běžně se vyskytující mikroorganismy. Pokud jsou v rovnováze, vše je v pořádku. V důsledku oslabené imunity, stresu, nevhodné stravy (obsahující především jednoduché cukry), po užívání antibiotik nebo přímou nákazou se ale mohou přemnožit a způsobit kvasinkový zánět, rozhodit menstruační cyklus nebo způsobit záněty močového měchýře.

Proti přemnožení kvasinek se můžeme chránit tím, že pro intimní hygienu nepoužíváme mýdla. Ideální je přejít na hydrofilní oleje s éterickými oleji z levandule, tea tree nebo geránie. Kapku oleje můžeme také použít na slipové vložce nebo jej kápnout na tampon a vkládat do pochvy. Tampon vyměňujeme po 2–3 hodinách. Jednorázově ho můžeme použít při koupání jako prevenci pro ženy, které na kvasinky trpí.

Použití éterických olejů má účinek i na psychiku. Levandule tiší bouřlivé emoce, zklidňuje nervový systém. Geránium je olej, který pomáhá při dlouhých menstruacích, bolestech s nimi spojených a silném krvácení. Tea tree neboli olej z čajovníku je všeobecně známý a u nás často používaný pro své antibakteriální a antimykotické účinky. Všechny oleje můžeme použít v neředěném stavu přímo na pokožku či sliznici nebo také do masážního oleje v celkové 3% koncentraci (3 ml směsi nebo jednoho druhu éterického oleje do 100 ml kvalitního rostlinného oleje).

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/08

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Irena Kubicová

Irena Kubicová

Zanechat komentář