Lásku k plavání může získat i vaše dítě

1.jpg
Je konec října a já s dětmi vyrážím do Hartmanic za Blankou a jejím Plaváčkem. Slyšela jsem o ní už mockrát – od spousty kamarádů jen samou chválu. V paměti mi zůstalo i mediálně propírané létání miminek. Na plavání jedu s cílem přiblížit mé dceři vodu jako takovou, synovi poskytnout prostor a strávit tam pár příjemných dnů. Co všechno ale během pobytu vyplave na povrch, bych si v té chvíli nedokázala představit ani v nejdivočejších snech. Plavání mě posunulo zas o trochu dál. Vlastně nešlo ani tak moc o plavání jako takové. „Důležitá je voda, která tě obejme, a to, co vyplave na povrch,” řekla mi třeba Blanka při prožitkové vodě.

 

Blanka Sudíková studovala v 90. letech Fakultu tělesné výchovy a sportu, kde se dozvěděla o kurzech plavání miminek. Hned se zúčastnila rekvalifikačního kurzu pro instruktorky, který pořádal Baby club Juklík. Poté založila Baby club Plaváček a postupně pomáhala rozjíždět plavání v dalších a dalších městech po celé republice. Jejími velkými učiteli jsou její dvě děti – Matouš (22) a Arianka (8).

 

Tělo jaké je

„ My plaveme nazí, vy jak budete chtít,” zaznělo před vstupem do bazénu. Já i moje děti jsme naběhli na bazén v plavkách mezi naháče. Znáte ten pocit, když jste na nuda pláži a připadáte si blbě, když vedle vás někdo plavky má. Přesně tak jsem se cítila i já. I když situace byla úplně opačná. Během první hodiny byly plavky a stud z vlastní nahoty pryč a v hlavě se mi rozsvítila důležitá kontrolka přijímání svého těla takového, jaké je. Úžasný pocit plout v teplé slané vodě se svými dětmi a dívat se na ně, jak je voda naplňuje úplně novými zážitky. Má dcera neměla do té doby vodu nijak zvlášť v oblibě. Ale během pobytu v Hartmanicích se z ní stal opravdový delfín a světe div se, ona se i potápěla. Dodnes vyžaduje potápěčské brejličky pokaždé, když se jde koupat do vany. Dopřát pravidelný pobyt ve vodě Blanka doporučuje i po skončení pobytu. Děti do ní prý uvolní nahromaděný stres.

 

Podvodní odpočinek

Asi jako každého rodiče mě překvapilo, že malé děti zde nejprve plavou pod vodou. Blanka k tomu říká: „Plavání pod vodou je pro dítě přirozenější a jednodušší než nad vodou. Když dítě plave pod vodou, ví, že se musí pravidelně nadechnout, a také se učí rozvrhnout síly. Pod vodou paradoxně odpočívá. Pokud dítě nutíme plaveckým dovednostem s hlavou nad vodou, jeho tělo musí vyvíjet velkou aktivitu a velmi často se ocitá v napětí. Učíme tak dítě s vodou spíš bojovat, než s ní splynout. Dítě, které plave pod vodou, se učí hospodařit s dechem i energií a jeho pohyb je plynulejší.” Napadlo vás někdy nad tím takto přemýšlet?

 

Hartmanický „rozvrh”

V Hartmanicích jsme plavali dopoledne i odpoledne. Odpolední plavání bylo na rozdíl od toho ranního výukového klidné, tiché, bez slov – zkrátka relaxační. Po každém plavání probíhá u Blanky aromamasáž. Je to krásný rituál, kdy si dítě jde samo intuitivně vybrat éterický olejíček, dozví se, jak mu pomůže, co vyjadřuje a nechá se jím namasírovat. Masáž si ale zaslouží i rodiče. Zkuste se někdy doma nechat namasírovat od svých dětí. Je to překrásné!

Celým pobytem jsme proplouvali pomalu a jistě. Děti i já jsme se po každém plavání s vodou loučili, získali jsme k ní úplně jiný vztah. Každý večer Blanka uzavřela nějakou aktivitou. Silným momentem byla pro mě prožitková voda. Představte si, že jste nazí v teplé vodě, zhasnuto, jen barevná světla svítí do vody a provází vás příjemný hlas Blanky. Chvíli jsme ve vodě řádili, hráli si, chvíli jsme jen vnímali atmosféru, chvílemi jsme se smáli a pak zas plakali. Byl to silný zážitek a v jednu chvíli mi trochu připomínal holotropní dýchání.

 

O autorovi

Zuzana Čítková

Zuzana Čítková

Zanechat komentář