Mitrowicz, zámek který přestál povodeň i buldozery

Léto 2002. Republikou se žene děsivá povodeň a bezostyšně si bere vše, co se jí postaví do cesty. Jen několik týdnů poté, co se zničená země začíná pomalu vynořovat ze směsi bahna a trosek, projíždíme jihočeskou krajinou a nevěřícně hledíme na zkázu, kterou dokázala napáchat, jindy tak neškodná řeka Lužnice. Vjíždíme do vesnice Koloděje a po levé straně míjíme neuvěřitelně zpustošenou usedlost, kde jen zbytky vynořujících se staveb dávají tušit, že tady kdysi stával romantický zámek. Ještě dnes si pamatuji ten smutek z neodvratné jistoty, že tady pomohou už jen buldozery.

 

Střih v čase. Uběhlo 14 let. Sedím na zahradě, pročítám místní noviny. A nevěřím vlastním očím. Ze stránek na mne kouká nádherný barokní zámek Mitrowicz. Růžovo-bílá fasáda září v krásné zahradě, pozvánka zve na prohlídku zrekonstruovaných interiérů a na historické slavnosti. Tak tohle ty moje nevěřící oči musely vidět zblízka. Buldozery se tu před lety opravdu objevily. Ne však proto, aby dovršily dílo zkázy, ale aby začaly psát nové dějiny zámečku, jehož historie začala roku 1565. Rod majitelů Wratislavů z Mitrowicz a Schoenfeldu sice vymřel až roku 1943, zámek nicméně potkal podobný osud jako mnohé jiné objekty – devastace ve státních rukách. V 90. letech svitla naděje na záchranu, potomci posledních majitelů ale majetek postupně rozprodali. Poslední kapkou zkázy byly vody Lužnice, které zatopily areál do výšky téměř 3 metrů.

 

 

[/time-restrict]

Předloni se poprvé ve své historii otevřel zámek návštěvníkům. Přivítali je kejklíři, rytířské souboje, posezení u zámeckého grilu a klidná zákoutí zrenovované zahrady. Prohlídka interiérů stojí za to – společnost Mitrowicz, která má památkově chráněný objekt zapsaný ve svém vlastnictví, odvedla neuvěřitelnou práci. Až se nechce věřit, že odtud kdysi vyvezli přibližně 6.500 tun odpadu, navážky a suti. Letošní sezóna je v plném proudu. Já se sem vracím každý rok. Z úcty k těm, kdo to nevzdali. A jaké plány máte na léto vy?

 

Koukněte na:  http://www.zamekmitrowicz.cz/

 

[/time-restrict]

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/07

jako součást hlavního tématu čísla „Zámky a jejich majitelé“

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​