Muži: Bojujte a hrajte si!

Profilový obrázek
Napsal/a Pavel Ovsík
V Pravém domácím časopise rádi vyhledáváme témata pro muže. Jak se staví hliněný dům, vědomé otcovství, bytí ve vztahu, mužské vzory. Když jsme dostali nabídku podívat se blíže na aktivity PlayFight Clubu, nebylo co řešit.
První, co mne napadlo, když jsem si přečetl o cvičení, kam se chlapi chodí „porvat“, bylo, že to není vhodné téma. Svět, kde je méně násilí, se nám v redakci líbí více. Potom jsem si pustil úvodní video, které natočili ke svému projektu PlayFight Club jeho duchovní otcové Tomáš Wortner a Martin Šalanda, a změnil jsem názor. Oba pánové nejsou žádní boxeři, kteří se potřebují „jen“ vybít. Oba vysokoškoláci mají kromě informatiky za sebou vzdělání v oborech dramatická výchova, fyzické divadlo, realizují se jako tanečníci, klauni, lektoři akrojógy a dělají i další zajímavé věci. Hned jsem jim napsal vzkaz, že na jejich příští setkání přijdu, a začal se těšit.

 

 

Úvodní kruh

V pražské tělocvičně s měkkým povrchem se nás sešlo 8. Tomáš a Martin jako lektoři a 6 chlapíků. Někteří poprvé, jiní už zde byli a chtějí to zažít znovu. Začíná se sezením v kruhu. Každý muž odpoví na tři otázky:

  • kdo jsem
  • s čím bojuji ve svém životě
  • jak se cítím právě teď

Je to hezký začátek a způsob, jak se poznat. Sezení v kruhu je starý zvyk, který máme hluboce zakořeněný. A dnes půjdeme ke kořenům svých archetypů. Po představení je individuální rozcvička a následují společné úvodní cviky, při kterých se rozehřejeme, abychom si neublížili při zápase. Jsou celkem náročné na sílu, a každý se tak pomalu připravuje na hlavní část večera. Boj. Úvodní cviky jsou často ve dvojici, partneři se střídají, tak má každý množnost si oťukat, jak na tom kdo je. Bude se to hodit při výběru protivníka, kterého vyzveme k zápasu. Rozcvička končí dechovým cvičením, kterým pak i začíná každý individuální zápas.

 

Pravidla hry

Jako každá hra i PlayFight má svá pravidla:

  • záměr je položit soupeře na lopatky
  • kopy, škrcení, lámání, pěsti a údery jsou zakázány, hlavní je neublížit partnerovi a sobě
  • zápolení dvou mužů trvá 5 minut

 

Je věcí každého bojovníka, jak moc se nechá strhnout chutí vyhrát, nebo se rozhodne si zápas užít bez ohledu na to, kdo koho dříve položí na záda. Jak moc půjde na sílu, a nebo si bude s bojem hrát, bavit se a užívat si ho.

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/06

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Profilový obrázek

Pavel Ovsík

Pavel Ovsík

Pravý domácí časopis... je časopis. Pro mne to ale není jen sešit naplněný texty a obrázky. Je to energie celé té nádherné party, kterou tvoří autoři i čtenáři dohromady. Energie celého kmene, která se každý měsíc zhmotní v podobě dalšího vydání.

Pokud mohu k té energii něco přidat, přispět, nejčastěji nějakou fotografií, mám vždy velikou radost. Vím, že v tu chvíli více dostávám, než dávám. Jestli máte malování světlem rádi tak jako já, můžete se na nějaké mé fotografie podívat na pixpo.cz

Dlouhé info

Zanechat komentář