Na cestě za permakulturní zahradou

Iva Musilová
Napsal/a Iva Musilová
Permakultura, toť cesta jako žádná ze sta, roubená je stromama…. a taky bylinami a původními keři a starými odrůdami ovoce a zeleniny a zvířaty a potokem a… no, zkrátka přírodou. Povím vám o tom, jak jsme po této cestě vyšli já a můj muž, dva úplně obyčejní, přiměřeně konzumní lidé. Třeba se rozhodnete putovat s námi.

 

 

Přistřihnout ofinku

Když vloni na podzim můj manžel podruhé v roce posekal na zahradě trávu, stáli jsme na novém pažitu a koukali, jak zahrada prokoukla. Asi jsme měli cítit úlevu, že se náš pozemek konečně o krůček přiblížil sousedským standardům, ale náš pohled byl poněkud rozpačitý. Zmizely žlutavé penízky vratiče i kropenatá třezalka, pryč je uschlá slunečnice a k zemi se odporoučela i odkvetlá divizna. To vše nikdo z nás nesel a my si říkali, jakým právem jsme to pokosili. Právem líného zahradníka, který ví, že i ta nejpřírodnější zahrada tu a tam potřebuje přistřihnout ofinku.

 

Původní plány

Před lety, když jsme postavili dům a začali upravovat jeho okolí, jsem neměla ani tušení o nějaké zahradní udržitelnosti, ohleduplném pěstování a pod pojmem permakultura jsem si představovala trvale zamrzlý kus země někde v tundře (ano, já vím, pletla jsem si to s permafrostem). Sázeli jsme tújky a cypřiše, geometricky rozparcelovali pozemek na sekce a pásy pro stromy, keře a záhony, nakoupili postřiky a z domu vyvedli hadici s připojením na vodovodní řad. Dělá to tak každý a já jako mladá a nezkušená jsem o jiném způsobu ani nepřemýšlela.

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/03

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

 

O autorovi

Iva Musilová

Iva Musilová

Zanechat komentář