Obchůdek, kde stojí za to se zastavit. Vítejte v Biodomově.

Budu vám vyprávět o jednom obchůdku, který vlastně není ani tak malý, aby si toto pojmenování vysloužil pro svou rozlohu, rozhodně je ale tak malebný a mému srdci už několik let tolik blízký, abych o něm mluvila jinak. Obchůdek se jmenuje Biodomov a vlastní ho manželé Růžičkovi. Dlouho jsem v něm pravidelně nakupovala, aby mi jednoho dne Veronika Růžičková nabídla práci. A já si uvědomila, že přesně po tom už několik měsíců toužím.

 

 

Vesmír mi ukázal cestu

Někdy si v životě něco hodně přejeme, ale vlastně si to ani neuvědomujeme. Možná nám v tom brání vlastní ego, možná očekávání okolí, možná se bojíme změn, zkrátka jsem si dlouho nepřipouštěla, že bych mohla prodávat v obchodě a být u toho šťastná. Když jsem se v Biodomově zastavila s Pravým domácím časopisem, který zde prodávají od samého počátku, a taky nakoupit, Veronika zrovna hledala vedoucí. Svou nabídkou mě hodně překvapila, vlastně jsme se znaly jen okrajově, čas od času jsme se daly v obchůdku do řeči, nechtěla vidět můj životopis, neslyšela mé námitky, že jsem podobnou práci nikdy nedělala, že asi ani nemám obchodního ducha, podle svých slov věřila mým očím a četla v časopise mé články, a tak jsem si začala věřit taky a nakonec kývla.

 

Narostla mi křídla

Předtím jsem už dlouho věděla, že jsem sešla ze své cesty. Že spoustu času trávím v práci, která mi nedává smysl, a bála se, že se sama sobě ztrácím. Pokusila jsem se o změnu, ale stále to nebylo ono. Prioritou mi bylo, že jsem měla čas odpoledne se postarat o děti, že to nemám do práce daleko a že mi každý měsíc přijde na účet pěkná částka, která mé nasazení ocení. Jenomže jsem nebyla šťastná. Spíš unavená a podrážděná. Velmi dobře jsem cítila, že to není ono, ale neměla sílu s tím něco dělat. Když jsem se rozhodla znovu změnit prostředí i kolektiv, znovu se učit spoustě nového, osvobodila jsem se. Šla jsem za biopotravinami, za ekologickou drogerií a přírodní kosmetikou, za lidmi, co sdílejí podobné hodnoty, a zase se začala smát. Vrátila jsem se ke svému životnímu stylu a svému přesvědčení. Hlavně ale k sobě samé. A zjistila, že mě to moc baví.

 

Romantika z nádvoří

Příběh rodiny Růžičkových mi denně ukazuje, že člověk by měl jít za tím, čemu věří a čím žije. Jejich cesta k biopotravinám začala krátce po sametové revoluci a byly to právě láska k přírodě, zájem o její ochranu, tradice a řemesla, které je tímto směrem vedly. Po otevření hranic se rychle dostávali k informacím z oborů u nás dříve zapovězeným, jako je alternativní medicína a ekologické hospodaření, a tak získávali další a další inspiraci. Když se pak u jejich čtyřleté dcery potvrdila alergie na kravské mléko, rozhodnutí věnovat se přirozeně pěstovaným potravinám to ještě urychlilo, a tak v roce 1994 založili na dvorečku v Praze Ďáblicích Klub přátel biofarem. V Čechách hledali nově vznikající ekologicky hospodařící farmy, aby jejich jejich výrobky postupně propagovali. Se svým stánkem objížděli hrady a zámky a na nádvoří oslovovali lidi. Dcerka Julie pobíhala kolem, všechno to bylo romantické, dodnes na ty časy všichni s láskou vzpomínají.

 

 

Průkopníci bedýnkování

Tou dobou Veronika ještě studovala architekturu. Čtyři roky studia s malou holčičkou, stres a ponocování si ale v posledním ročníku vybraly svou daň a ona se rozhodla školu ze zdravotních důvodů ukončit. Potřebovala si odpočinout, proto opustila svůj obor a už tenkrát se se svým mužem pustila do dnes tak populárního bedýnkování. Jejich hlavní myšlenkou bylo, aby cesta od farmáře ke spotřebiteli byla co nejkratší, aby lidé věděli, kdo a kde sázel, jak úroda rostla nebo někdy bohužel nenarostla či byla předčasně snědena škůdci. Zkrátka přiblížit ostatním, jaké má farmář kolem hospodaření radosti a starosti a jestli mu je třeba možné přijet se sklizní pomoci. Členové klubu dostávali každý měsíc zpravodaj těchto informací, receptů a rad, aby každý věděl, koho podporuje a že zelenina i mléčné výrobky, které si kupuje, jsou čistě přírodní a neprocestovaly půl zeměkoule. Veronika přijímala objednávky telefonicky přes pevnou linku, celý proces byl mnohem složitější, než je tomu dnes, kdy se tomu už jenom směje.

 

První e-shop

V roce 1999 se Růžičkům narodila druhá dcera a přišla další zlomová chvíle. Veroničin manžel převedl Klub přátel biofarem do internetové podoby a doména www.biopotraviny.cz byla na dlouhou dobu jediným internetovým obchodem v Čechách. Zájemců postupně přibývalo, stejně tak sortimentu. Lidé si své bedýnky vyzvedávali tenkrát převážně osobně, bylo nutné časně vstávat a vše chystat, večer se chodilo pozdě spát. Rodině pomáhali studenti, v garáži plnili bedýnky a sdíleli společné nadšení.

 

Bezobalová prodejna

První kamenný obchod otevřeli Růžičkovi v Toulcově dvoře o dva roky později. Druhý za čtyři roky na opačném konci Prahy v Bohnicích. Momentálně vlastní jednu prodejnu a působí už osmým rokem na Ládví. Biodomov je díky Veronice a jejímu citu pro prostor útulným místem, kde se setkávají všechny generace, často lidé s nějakým dietním omezením, maminky s dětmi, zaměstnanci okolních firem i senioři. Moc se mi líbí, že v obchůdku voní koření, aromatické oleje a vládne poklidná atmosféra, kterou neruší žádná hudba z éteru. Je možné nakoupit bezobalově potraviny, od léta se přidá prodej stáčené ekodrogerie.

 

Čistá radost

Moje práce pro Biodomov je rozmanitá, což je úžasné. Objednávám zboží, hledám novinky, přispívám na FB, stojím za kasou nebo zboží rovnám v regálech, aby to bylo v obchůdku pořád hezké. Osobně mě baví i společenské projekty, které dávají příležitost ke společným setkáním – z poslední doby třeba férová snídaně, oslava Dne dětí nebo výroba osobního parfému s Nobilis Tilia. Téměř každý týden chystáme něco nového a díky tomu, že pracuji mezi stejně naladěnými lidmi, má můj život zase šťávu, což oceňuje především moje rodina. 🙂 Děkuju!

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/07

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Zuzana Miškufová

Zuzana Miškufová

Zanechat komentář