Obchůdek, kde stojí za to se zastavit. Vítejte v Biodomově.

Budu vám vyprávět o jednom obchůdku, který vlastně není ani tak malý, aby si toto pojmenování vysloužil pro svou rozlohu, rozhodně je ale tak malebný a mému srdci už několik let tolik blízký, abych o něm mluvila jinak. Obchůdek se jmenuje Biodomov a vlastní ho manželé Růžičkovi. Dlouho jsem v něm pravidelně nakupovala, aby mi jednoho dne Veronika Růžičková nabídla práci. A já si uvědomila, že přesně po tom už několik měsíců toužím.

 

 

Vesmír mi ukázal cestu

Někdy si v životě něco hodně přejeme, ale vlastně si to ani neuvědomujeme. Možná nám v tom brání vlastní ego, možná očekávání okolí, možná se bojíme změn, zkrátka jsem si dlouho nepřipouštěla, že bych mohla prodávat v obchodě a být u toho šťastná. Když jsem se v Biodomově zastavila s Pravým domácím časopisem, který zde prodávají od samého počátku, a taky nakoupit, Veronika zrovna hledala vedoucí. Svou nabídkou mě hodně překvapila, vlastně jsme se znaly jen okrajově, čas od času jsme se daly v obchůdku do řeči, nechtěla vidět můj životopis, neslyšela mé námitky, že jsem podobnou práci nikdy nedělala, že asi ani nemám obchodního ducha, podle svých slov věřila mým očím a četla v časopise mé články, a tak jsem si začala věřit taky a nakonec kývla.

 

Narostla mi křídla

Předtím jsem už dlouho věděla, že jsem sešla ze své cesty. Že spoustu času trávím v práci, která mi nedává smysl, a bála se, že se sama sobě ztrácím. Pokusila jsem se o změnu, ale stále to nebylo ono. Prioritou mi bylo, že jsem měla čas odpoledne se postarat o děti, že to nemám do práce daleko a že mi každý měsíc přijde na účet pěkná částka, která mé nasazení ocení. Jenomže jsem nebyla šťastná. Spíš unavená a podrážděná. Velmi dobře jsem cítila, že to není ono, ale neměla sílu s tím něco dělat. Když jsem se rozhodla znovu změnit prostředí i kolektiv, znovu se učit spoustě nového, osvobodila jsem se. Šla jsem za biopotravinami, za ekologickou drogerií a přírodní kosmetikou, za lidmi, co sdílejí podobné hodnoty, a zase se začala smát. Vrátila jsem se ke svému životnímu stylu a svému přesvědčení. Hlavně ale k sobě samé. A zjistila, že mě to moc baví.

 

Romantika z nádvoří

Příběh rodiny Růžičkových mi denně ukazuje, že člověk by měl jít za tím, čemu věří a čím žije. Jejich cesta k biopotravinám začala krátce po sametové revoluci a byly to právě láska k přírodě, zájem o její ochranu, tradice a řemesla, které je tímto směrem vedly. Po otevření hranic se rychle dostávali k informacím z oborů u nás dříve zapovězeným, jako je alternativní medicína a ekologické hospodaření, a tak získávali další a další inspiraci. Když se pak u jejich čtyřleté dcery potvrdila alergie na kravské mléko, rozhodnutí věnovat se přirozeně pěstovaným potravinám to ještě urychlilo, a tak v roce 1994 založili na dvorečku v Praze Ďáblicích Klub přátel biofarem. V Čechách hledali nově vznikající ekologicky hospodařící farmy, aby jejich jejich výrobky postupně propagovali. Se svým stánkem objížděli hrady a zámky a na nádvoří oslovovali lidi. Dcerka Julie pobíhala kolem, všechno to bylo romantické, dodnes na ty časy všichni s láskou vzpomínají.

 

 

Průkopníci bedýnkování

Tou dobou Veronika ještě studovala architekturu. Čtyři roky studia s malou holčičkou, stres a ponocování si ale v posledním ročníku vybraly svou daň a ona se rozhodla školu ze zdravotních důvodů ukončit. Potřebovala si odpočinout, proto opustila svůj obor a už tenkrát se se svým mužem pustila do dnes tak populárního bedýnkování. Jejich hlavní myšlenkou bylo, aby cesta od farmáře ke spotřebiteli byla co nejkratší, aby lidé věděli, kdo a kde sázel, jak úroda rostla nebo někdy bohužel nenarostla či byla předčasně snědena škůdci. Zkrátka přiblížit ostatním, jaké má farmář kolem hospodaření radosti a starosti a jestli mu je třeba možné při