Objevte kouzlo skrytých koutů Bílých Karpat

Jsem rodilá Pražačka, kořeny našeho rodu po několik generací zpět se proplétají pražskými čtvrtěmi od Žižkova přes Holešovice, Malou Stranu a Podolí. Přesto, anebo právě proto mě od dětství láká unikat z velkoměsta pryč do čisté přírody, do lesa, do hor, a čím opuštěnější a zachovalejší kraj, tím lepší. Jedním z úžasných míst, které jsme v poslední době navštívili a které ve mně zanechalo hluboké a silné vzpomínky, je oblast kolem Hostětína a Moravských Kopanic v Bílých Karpatech. Strávili jsme zde tzv. „zelenou dovolenou“.

 

 

Ekologický ráj Hostětín

Hostětín je nádhernou ukázkou toho, že když se lidé dokážou domluvit, mají chuť, nápady a energii, dají se realizovat projekty s dalekosáhlým dopadem. Tato malá obec leží ve Zlínském kraji na úpatí Bílých Karpat a žije v ní asi 240 obyvatel. S využitím podpory z různých grantů se zde podařilo vybudovat jedinečné místo, kde lidé ke svému životu využívají obnovitelné zdroje energie a technologie šetrné k životnímu prostředí.

Velký podíl na tom má vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica, které v Hostětíně sídlí. Ekologické centrum najdete v pasivním domě, kde je možné se ubytovat a využít některý z pestré nabídky programů pro děti i dospělé. Vybrat si můžete exkurze, odborné semináře, víkendové kurzy tvoření, tábory pro rodiny s dětmi, výukové programy pro školy i pravidelné slavnosti. Zajímáte se o přírodní stavitelství, permakulturní zahradu, potravinovou a energetickou soběstačnost, chcete se naučit tvořit z ovčí vlny, plést košíky, řezat ovocné stromy, vařit ze sezónních zdravých surovin, proniknout do tajemství léčivých bylin nebo se vydat na výlet po zapomenutých místech okolní krajiny? Vše a mnoho dalšího v Hostětíně naleznete.

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

jako součást hlavního tématu čísla Zelená  dovolená

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Profilový obrázek

Barbora Hernychová

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO mám na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Energii mi dává pravidelné cvičení jógy, vyjížďky na koni a moje zeleninová permakulturní zahrada. Ráda se v jakémkoliv počasí toulám rozmanitou českou krajinou, obdivuji staré stromy, kapličky podél cest a kamenné křížky v polích. Baví mě vše, co je eko, bio, alternativní, udržitelné….prostě jiné než konvenční mainstream. Proto také miluji Pravý domácí časopis se všemi jeho různorodými tématy a lidmi, kteří ho tvoří. Moc mě těší, že mohu každý měsíc svou troškou časopis obohatit.

Mou velkou inspirací a největším učitelem je má desetiletá dcera, která mě nenechává stagnovat a neustále mi do života přináší nové výzvy a podněty.

www.probio.cz

Dlouhé info

Zanechat komentář