Opravdová budka ze stavebnice. A půjde vám to samo

Václav Klapetek
Pozorovat ptáčky na krmítku je pohoda samo o sobě. Když si k tomu navíc budku či krmítko doma s dětmi sami vyrobíte, radost se násobí. A nemusíte na to nijak složitě, Václav Klapetek vymyslel a vyrábí stavebnice, díky kterým to jde jedna báseň. A protože jeho nápad je opravdu důmyslný a navíc originální, s radostí vám ho v Pravém domácím představujeme.

 

Už je to více než rok, co jsem se začal věnovat projektu, ve kterém děti sestavují stavebnice budek a krmítek pro drobné ptactvo. Tenkrát jsem byl vedený na úřadu práce, zaregistrovaný v různých agenturách a moc jsem nevěděl, jak se po škole usadit zase zpátky v mé rodné vesnici Dobroslavice na Opavsku.

 

Na Ostravsku nejsou tropy

Studoval jsem až do třicítky a v rámci doktorátu z tropického zemědělství jsem trávil hodně času v rozvojových zemích. Stavěl jsem zavlažovací systémy a malou přehradu v Angole, solární elektrárnu na škole v Himalájích, učil češtinu ve Vietnamu, napojoval nepálskou nemocnici na nový zdroj vody atd. Chtěl jsem pak pracovat pro Lékaře bez hranic, ale nakonec jsem si řekl, že výjezdy omezím jen na několik měsíců v roce a vytvořím si zázemí, abych se měl z cest kam vracet.

Po chvílí přešlapování na místě, protože jako doktora tropického zemědělství mě na Ostravsku kupodivu nechtěl nikdo zaměstnat, jsem si řekl, že musím jít svou vlastní cestou. Ona ta delší doba v rozvojových zemích taky člověku změní žebříček hodnot a nelákaly mě práce, u kterých jsem neviděl nějaký hlubší smysl. Tam venku žijí lidé, kteří často nic nemají a přitom jsou mnohem spokojenější než my tady, nikam nespěchají a zdá se mi, že vyznávají skutečnější hodnoty.

 

Vítězný rozjezd navzdory babiččinu varování

S myšlenkou na vlastní podnikání přišel časem i nápad na výrobu ptačích budek – ne však hotových, ale ve formě stavebnice, kterou si postaví rodiče se svými dětmi. Nic podobného jsem na internetu nenašel a tak jsem si řekl, že to zkusím. Začátky byly hodně těžké, jen čtyři lidi věřili tomu, že je ten projekt životaschopný. Opravil jsem si dílnu po dědovi, psal manuály, pročítal knížky o správných rozměrech budek atd. Zabralo to strašně moc času a nikdo si ještě nic nekupoval … pak pomalu se to začalo obracet, přišly první zakázky, vyhrál jsem krajské kolo podnikatelské soutěže „Rozjezdy“, byl jsem u pana Podlahy v Receptáři, taky v rádiu i novinách.

Na začátku mi babička říkala „To tě neuživí“, nedávno jsem jí říkal, kolik že těch stavebnic musím nachystat a ona na to „ To nestihneš“ … tak jen tím chci říct, že je to dneska jiné, než to bylo dříve, kdy jediným modelem byla práce v zavedené firmě na 8h denně. Radu pro podnikání je dobré hledat mezi podnikateli a ne mezi blízkými.

 

Vše potřebné v jednom pytli

A jak vlastně ty moje stavebnice vypadají a fungují? Jsou zabaleny do jutového pytle a uvnitř najdete všechny potřebné komponenty pro sestavení oné budky či krmítka, které jste si vybrali. Jsou tam jednotlivé dřevěné díly, smirek na začištění všech otřepů, několik druhů hřebíků, lahvička s barvou a štětec, lepenka na střechu a hlavně manuál, kde je vždy na osmi stránkách popsáno, jak stavebnici složit, kam a jak hotovou budku či krmítko umístit nebo co do nich dávat, jak budku čistit atd.

Stavění zabere asi půl hodiny, hrany jednotlivých dílů si napřed smirkem obrousíte, aby se díly dobře skládaly, pak si stavebnici jen tak bez hřebíků na sucho zkusíte sestavit – k tomu Vám pomůže i obrázkový postup v manuálu. Pomocí hřebíků jednotlivé díly zbijete dohromady a nakonec to všechno natřete a počkáte na uschnutí.

 

O autorovi

Václav Klapetek

Václav Klapetek

Zanechat komentář