Oves nejsou jenom vločky. Zařaďte ho do svého jídelníčku.

Také jste si mysleli, že oves je jenom pro koně? Já znala z jídelníčku jen oves v podobě vloček v müsli či kaši a tím to končilo. Oves je přitom naší tradiční obilovinou, ze které v kuchyni vykouzlíte neuvěřitelné dobroty. Navíc se v něm ukrývá množství cenných živin, které povzbudí nejenom koně, ale i nás.

 

 

Odolný horal

Oves patří stejně jako pšenice či žito do čeledi trav tzv. lipnicovitých. Původně pochází z horských oblastí Mongolska a Číny, díky čemuž v sobě nese velkou odolnost a sílu. Postupně se rozšířil po celém světě. I na našem území má svou historii, ale po druhé světové válce začalo jeho pěstování ubývat.

 

Koncentrovaná síla

O výjimečných účincích ovsa věděli prý již staré germánské kmeny i římští bojovníci, kteří se jím posilovali před válečným tažením. Oves vyniká vyšším obsahem bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitamínů B a E a důležitého vápníku a fosforu. Těchto účinků využívají dnes sportovci a lidé s potřebou velkého fyzického výkonu.

 

Vláknina na lepší trávení

Velmi cennou součástí ovsa je obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny. Konkrétně je jeho důležitou složkou tzv. betaglukan, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a posilovat imunitní systém. Působí preventivně proti zácpě, stimuluje trávicí trakt, zpomaluje vstřebávání glukózy do krve a tím navozuje delší pocit sytosti. Proto je oves doporučován i pro diabetiky.

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/05

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Barbora Hernychová

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO mám na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Energii mi dává pravidelné cvičení jógy, vyjížďky na koni a moje zeleninová permakulturní zahrada. Ráda se v jakémkoliv počasí toulám rozmanitou českou krajinou, obdivuji staré stromy, kapličky podél cest a kamenné křížky v polích. Baví mě vše, co je eko, bio, alternativní, udržitelné….prostě jiné než konvenční mainstream. Proto také miluji Pravý domácí časopis se všemi jeho různorodými tématy a lidmi, kteří ho tvoří. Moc mě těší, že mohu každý měsíc svou troškou časopis obohatit.

Mou velkou inspirací a největším učitelem je má desetiletá dcera, která mě nenechává stagnovat a neustále mi do života přináší nové výzvy a podněty.

www.probio.cz

Dlouhé info

Zanechat komentář