Pes psychologem. Co možná nevíte o canisterapii.

Profilový obrázek
Napsal/a Pravý Domácí
Často si na ni vzpomenu. Otevřu dveře do kanceláře, nejsem zrovna ve své kůži, ale klasicky a pochopitelně i zcela zbytečně se snažím nedávat to najevo… od pohovky na mě koukají zkoumavé černé oči a u nohou mi najednou přistane „hadr“. No, tak mi ho hoď. Šup sem s ním, hraj si!“ říkají ta laskavá kukadla. A tak ten oslintaný hadr pochybovačně zvednu a hodím. A pak ještě jednou a znovu a… a ještě pořádně podrbat za ušima… a najednou je mi líp. Jiný den přicházím v naprosté pohodě, ty černé oči na mě jen mrknou, žádný hadr mi u nohou nepřistane. Ta fenka je snad psycholog!!

 

 

Hadrem proti depresi

O ten nevábný hadr jsem se občas přetahovala s roztomilým voříškem jménem Babu. Babulka patřila kolegyni Báře a právě ona (Bára, ne Babu) přede mnou poprvé řekla slovo CANISTERAPIE. Ona prostě ví… chce tě potěšit. To je taková canisterapie, no,“ usmívala se Bára, která o léčivých schopnostech svého čtyřnožce věděla své. Psi sice neumějí píchat injekce, podávat antidepresiva, zavazovat rány, ale i přesto léčí. A to jak duši, tak tělo! Jste-li zaměření spíše na fakta, tak vězte, že toto tvrzení je vskutku podloženo průzkumy – především v souvislosti s lidmi trpícími křečovými stavy (epilepsie, Parkinsonova choroba atd.) a v souvislosti s pacienty dlouhodobě upoutanými na lůžko.

 

Estonova lavička

Lékaři to vědí. I proto se v Thomayerově nemocnici v pražské Krči můžete posadit na tzv. Estonovu lavičku. Eston nebyl žádný přední chirurg, kardiolog, gynekolog nebo něco podobného. Eston byl čtyřnožec. Eston byl anglický špringršpaněl, který do Česka dorazil sám letadlem z Estonska. A Eston byl také pes Prahy 4, který měl důstojnou funkci. Z fotografií na odpadkových koších vyzýval pejskaře, aby řádně uklízeli po svých čtyřnohých kamarádech. „Kdyby to byl člověk, měl by určitě doutník v puse a byl by to klasický anglický gentleman,“ směje se Markéta Procházková – dáma, která s Estonem a jeho kolegou Bauníkem pomáhala pacientům v nemocnici a postiženým dětem v zařízení Filipovka.

 

 

Text: Petra Lazáková

 

Chcete se o canisterapii dozvědět více? Máte pejska, se kterým byste chtěli pomáhat nemocným dětem a dospělým? Podívejte se například sem:

www.helppes.cz

www.pomocnetlapky.cz

www.canisterapie.cz

www.animoterapie.cz

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/08

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Profilový obrázek

Pravý Domácí

Zanechat komentář