Pomáhat potřebným v indonéské džungli. I tak může vypadat životní restart.

Napsal/a Pravý Domácí
Bylo to docela překvapení. V zatuchlé špinavé místnosti, ze které vedly dveře do pokojů českých dobrovolníků, bych takovou dámu nečekala. „Bude tam jedna starší paní učitelka. Je fakt úžasná.“ Upozorňovala mě před odletem na indonéský Lombok šéfka organizace, která na tento menší ostrůvek vedle Bali posílá Čechy učit děti z chudších vesnic angličtinu. Ivana nesplňovala mé představy o hippie ženě s volnějším přístupem k životu. Jako už mnohokrát v životě jsem se prostě spletla a opět si uvědomila, že dělat si dopředu nějaké představy je absolutní hloupost.

 

 

Učitelkou v indonéské džungli

„Dej mi ty kalhoty, já ti je zastřihnu.“ Nabízí mému kamarádovi a lékaři Daliborovi tehdy dvaašedesátiletá štíhlá blondýna. V ruce má velké nůžky a modré doktorské kalhoty. Na Lombok jsme s Daliborem přijeli nastartovat projekt, který by měl chudším lidem přinést to, co nemají – základní zdravotní péči a informace o hygieně a prevenci nemocí. Přijíždíme s velkými „vietnamskými“ taškami jako trhovci. Nemáme v nich ovšem zeleninu, ale spousta léků, zdravotnického materiálu a ty zmiňované dlouhatánské kalhoty.

Ivana je tu na rozdíl od nás zelenáčů už druhý měsíc. Spí v údajně nejlepší místnosti v domě. Rozuměj – v místnosti, která má okno! Jenže tak velká výhra to zase není. Díky oknu máte totiž pocit, že žijete na ulici. Hluk všudypřítomných skútrů a zpěv z nedalekých mešit je téměř permanentní. K pokoji patří i koupelna s toaletou. Ona místnůstka je ale tak maličká, že záchodová mísa je vlastně přímo pod sprchou. Záchod se splachuje kýblem (nebo tou sprchou…). Voda teče zpravidla čůrkem a je pochopitelně studená. Jako cestovatelé jste na takové ubytování určitě zvyklí. Ale když pracujete, máte už leccos za sebou a jste na jednom místě dlouho, tak takové podmínky po čase ztrácejí romantiku. „No, jednodušší to je. Ale než jsem se rozkoukala, už mám polovinu pobytu za sebou. Teď už si nic jiného hledat nechci.“ Podotýká Ivana – žena, kterou jsem nikdy neslyšela si stěžovat. Žena, která si ze všeho umí obdivuhodným způsobem vzít něco dobrého.

 

Návrat do minulosti kvůli budoucnosti

Ivana doma nechala tři dcery, vnoučata a exmanžela. Mimo jiné i rozvod s ním byl jedním z důvodů jejího odletu na Lombok. Žili sice v ohromném nádherném domě, měli všeho víc než dostatek, ALE… Nic klasicky není tak, jak to na první pohled působí. Ivana tedy hodila luxus za hlavu, smutky a chaos v hlavě nechala v Česku a… nezahořkla. Nejela do indického ášramu, nedala se na jógu a holotropní dýchání, ale překvapivě se vrátila ke své původní profesi. Rozhodla se být opět pedagožkou a učit tam, kde je to potřeba. Rozhodla se dát šanci na lepší vzdělání chudým dětem na Lomboku.

„This is a magic ball. Can you see it?“ Jsme v oprýskané třídě plné smějících se dětí, kterým Ivana ukazuje „fotbalový“ míč s mnoha obrázky. Děti si ho mezi sebou hází a obrázky pojmenovávají. „Ty děti jsou stejné jako všude jinde – hlučné, veselé… Ale jsou ze všeho nadšené a ohromně soutěživé. Pro mě, jako pro bývalou učitelku, je to balzám na duši.“ Ivana má ve svém pokoji na zdech kromě zapáchající plísně i velké tenké archy papíru, na kterých má už předem předkreslenou lekci. „Já se snažím připravit jim tu hodinu zábavnou, používat obrázky a soutěže. Tím, že naše děti mají nabídku ve školách zpravidla neuvěřitelně pestrou, tak je hned tak něco nezaujme. Tihle školáci jsou ale vděční za jakýkoli obrázek a jsou fakt děsně soutěživí.“

 

 

 

Chcete vědět více o českých lékařích v Indonésii?

Koukněte se sem:

www.dorra-doctors.cz

www.facebook.com/dorra.africa

 

Chcete vědět více o učitelích angličtiny v Indonésii?

Koukněte se sem: www.kintari.org

 

Chcete koupit „pomáhací“ CD pro děti „Do Indonésie nejen za pohádkou“ – někoho potěšit a jinému pomoci?

Koukněte se sem: http://www.dorra-doctors.cz/cd-ktere-pomaha

 

DORRA – DoctoRs foR Africa/Asia

Na začátku bylo nadšení pomáhat lidem v Africe. Později ale oba ztratili růžové brýle, realita rozvojové pomoci jim otevřela oči. Lékař Dalibor Stoszek a rozhlasová redaktorka a zároveň autorka tohoto článku Petra Lazáková se rozhodli využít své zkušenosti a pomáhat trochu jinak. V rámci organizace DORRA rozjeli přehledný zdravotnický a vzdělávací projekt v Indonésii. Tým DORRA je složený z dobrovolných lékařů, kteří na ostrově Lombok léčí ve 3 polních ambulancích a učí zdravovědu a první pomoc v několika školách.

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/07

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Pravý Domácí

Zanechat komentář