Pořiďte si na zahradu vyvýšený záhon a užívejte si jeho výhody.

To vám byl zrovna duben a my si se synem prozpěvovali v autě generála Laudona, okénka feldy úplně stažená. Ne že by bylo takové vedro. Ale ono nám to uvnitř trochu zapáchalo. Trochu víc. V kufru jsme vezli tři pytle koňského hnoje do komunitní zahrady v Třebíči, kde právě vznikaly vyvýšené záhonky. A do těch hnůj zkrátka patří. A ještě spousta dalšího. Pojďte je naplnit s námi.
Tedy. Nejprve musíme mít co naplnit. Naštěstí naší fantazii, čím ohraničit vyvýšené záhonky, se žádné meze nekladou. Dají se vyzdít, vyplést z proutků, ohradit kládami naležato i nastojato, dají se obehnat suchou zídkou. A pokud se vám nechce nic tvořit, můžete si pořídit, tak jako v Zahradě u řeky, bedny vyrobené z prken, bez dna, jen chráněné odspodu pletivem proti hrabošům a po bocích vyložené igelitem, aby tak rychle neshnily.
Poznámka zahradnice Terezy Čapkové: Kdo nemá materiál na vytvoření ohrádky, může založit německou kopu, což je vyvýšený záhonek bez ohrazení. (Psali jsme o něm v čísle 10/2016.)

 

 

Jakou zvolit velikost?

Šířka i výška záhonu závisí na možnostech přístupu a na našem vzrůstu. Důležité je, abychom dosáhli pohodlně i doprostřed záhonku, a to i když na něm už bude bujný porost. Výška záleží také na tom, kolik máme materiálu na ohrazení, na naplnění, jak moc se chceme ohýbat, kdo na záhonku bude zahradničit a jak ho bolí záda. Můžeme mít záhonek vysoký od pětadvaceti centimetrů po jeden metr, do kterého už se pěkně vrství různé materiály. Do nižších záhonků se více vrstev nevejde.

Tvary záhonů určuje nejen prostor, kde budou umístěné, ale také vkus zahradníka – kulaté, hranaté, pravidelné, nepravidelné, všechno je možné. Pozor na zašpičatělé zužující se výběžky, které rády vysychají. Což můžu, bohužel ze své vlastní zkušenosti, potvrdit.