Přírodní lékárna otevřena 24 hodin, 7 dní v týdnu – předzásobte se na zimu

A je to tady! Příroda to rozjela ve velkém a my máme tu šanci šetrně a s vděčností posbírat její dary. A věřte mi, že se budou hodit. Zařadíte-li bylinky do svého života, možná se nebudou hned dít velké věci, ale za rok zjistíte, že zmizely zdravotní problémy, které vám komplikovaly život. Že se například upravil krevní cukr, že zmizela dna, chudokrevnost nebo trávicí problémy. Když otevřete časopis o životním stylu nebo navštívíte zahradnictví, všude bylinky budou a ne někde v koutku nebo na poslední stránce, ale na výsluní. Tam, kde si zaslouží být. Pěstujte bylinky, choďte do přírody je sbírat, už se za to nemusíte stydět, už vás nikdo nezařadí do kategorie podivínů.

 

 

Zázračný bez

Začněme malou rekapitulací bylinářské sezony. Sběr bylinek v dubnu byla trochu honička, bylinky vám dají třeba jen 14 dní na to, abyste je našli a nasbírali. Sbírali jsme kořeny bylinek a jarní byliny (prvosenku, podběl, plicník). Květen je pro bylinkáře klidnější období, řekla bych klid před bouří. Zásadní je sběr květu bezu černého (Sambucus nigra). Kvete většinou v druhé polovině května, ale stihnete to ještě teď, na začátku června. Je dobré najít si ho na čistém místě, daleko od silnice nebo skládky či hnojeného pole. Nutné vybavení s sebou: dlouhé kalhoty a holínky.

Sbírá se květenství, ideálně na začátku květu. Když jsou květy mladé, nádherně voní a jsou plné pylu. To vše se do čaje přenese. Neznám voňavější bylinku než právě bez. Za oknem může třeba sněžit, ale vůně bezového čaje a krása květu vás přenesou do sluncem zalitého pozdního jara, kdy jste ho sbírali.

Bez se tradičně používal hlavně při nachlazení, snižuje horečku, je potopudný a močopudný. Výtečnou prevencí i léčbou nachlazení je čajová směs z květu bezu černého, květu lípy a natě tymiánu. Je to ideální směs pro děti, mohou ji popíjet od listopadu do března, kdy je nejvíce nachlazení, a můžete jim do čaje přidat i med a citron. V případě teploty citron do čaje nedávejte. Citron stahuje póry a hůř byste škodlivinu vypotili. Důležité je, aby bylinky byly sbírané v čistém prostředí, kvalitně usušené a skladované bez přístupu světla. Dětem občas přečtěte pohádku o bylinkách. Získají si jejich důvěru. Stejně jako u dospělých i u dětí platí, že kde je víra, je i cesta.

Obecně platí, že čím mladší děti, tím by měl být čaj slabší. Pro dospělé je vhodná dávka polévková lžíce sušených bylin na litrovou konvici. Ale je to hodně individuální, zvláště pak u hořkých bylin. Bez černý je jedna z mnoha bylinek, od které nemůžeme chtít razantní účinek typu: vypiji šálek čaje a mám po teplotě. Působení bezu je mírné, bezpečné a příjemné.

Druhé nejčastější použití bezu je na podporu cévní stěny a proti revmatismu. Pro tento účel se sbírají plody, tak to máte ještě do srpna čas.