Probuďte svou kreativitu. Najděte vaše ideální místo na tvoření.

Existují místa, která jsou prioritně určená pro určité činnosti, jako například kuchyň, WC, zahrada, silnice, obchod a podobně. Ale kde je to správné místo na psaní článků, knih nebo jakoukoli tvůrčí kreativní práci? Vyzkoušela jsem skoro všechno, kavárnu, park, autobus, obývák, ložnici, WC, hotel, nádraží… Někdy příjemné psaní, někdy naopak. V jednu chvíli se mi zdálo, že k pohodovému psaní potřebuji přece logicky stůl. Ovšem ne ledajaký. Potřebuji takový, aby mě inspiroval. No a tak se stalo, že ze starého šicího stroje a masivní dřevěné desky vznikl opravdu originální psací stůl, jediný svého druhu. Ale časem se ukázalo, že ani ve stolu to není. A tak jsem koumala a hledala dál.

 

 

Kde píší „velikáni“

Při naší návštěvě skotského Edinburghu jsem se dozvěděla, že kromě hradu, královské jachty, tří mostů, muzea whisky a mnoha dalších pamětihodností je Edi (tak se obecně zkráceně Edinburghu říká) také proslavený autorkou románů o Harrym Potterovi a že právě v Edi, přesněji v kavárně Elephant House, se HP narodil. Právě zde v tomto místě paní Rowlingová napsala první díl později slavné série knih o mladém čarodějovi. A když jsme v Edinburghu byli, nebylo nic jednoduššího než TAM zajít a posvítit si na tu záhadu správného místa na psaní. Vyhledali jsme Elephant House a usedli. (Až později jsme zjistili, jak je složité se sem vůbec dostat, obvykle zde stojí u vchodu dlouhé fronty, ale my jsme měli štěstí, nečekali jsme.) Což o to, místo je to nádherné, s výhledem na hrad a s ním na ojedinělost, kterou jsem nikde jinde neviděla (no, nebyla jsem všude, možná někde ještě je, ale já o ní každopádně nevím). Tou zvláštností je vyvýšené hlediště pro skotské slavnosti hned pod hradem. Aha… tak tady Rowlingovou napadl ten famfrpál! No jasně, vždyť to hlediště je mu tak podobné! A pak za rohem od kavárny je ponurý, mystický hřbitov, kde to k představám o temných silách a boji dobra se zlem přímo vyzývá. Zkrátka genius loci.

 

Napíši druhého Pottera?

Nedalo mi to, sedla jsem si na Rowlingové místo u okna, na stůl položila papír (pro mě je ideální čtverečkovaný), z kabelky vyndala gumovací pero (to je pro mě taky ideální, protože můžu hned, podobně jako v PC, měnit slova a ne je škrtat – to nesnáším) a jala se psát. Přiznám se, že místo je to půvabné, milé, ale inspirace na psaní čehokoliv tam pro mě nebyla. 🙂 Vypila jsem tedy jen kávu a po ní jako obvykle následovalo WC. A hle!!

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Hanka Rakušanová

Hanka Rakušanová

Zanechat komentář