Prožívat nebo vzpomínat? Jakou cestou jdete vy?

Anna Veselovská
Až na podezřelou absenci vzpomínek na dětství jsem vždycky měla pocit, že mám solidní paměť. Pamatuju si cesty ve skalách po prvních vandrech, taky kde jsme co ochutnali a které věci v domácnosti mi kdo daroval. Není dne, kdy bych se obešla bez zaznamenání něčeho do deníku nebo upevňování vzpomínek zpětným vyvoláním. Vlastně jsem na vzpomínkách, na které se dá skutečně vzpomenout, svým způsobem dost lpěla. A částečně lpím dosud.

 

 

Ale nedávno jsem objevila, prožila a uvědomila si i další, trochu jiný způsob uchování informací o tom, co jsem zažila, viděla a jinak vnímala. Na semináři pro ženy v Bavorsku jsme dva dny vyprávěly, meditovaly, zaříkávaly. Měly jsme se obejít bez poznámek, jediným v čase uchovaným zaznamenáním našich prožitků a myšlenek byl obraz z přírodnin a i ten jsme druhého večera rituálně pálily v ohni spolu s dalšími drobnostmi a kouř ohně jsme pak směrovaly do jednotlivých čaker. Byl to mohutný zážitek.

 

Možná právě díky transformační symbolice ohně a kouře jsem toho dne poprvé s údivem přistoupila na myšlenku, že změny, učení, růst a vývoj nemusejí zcela nutně probíhat ve vědomí; že se můžeme poučit nebo proměnit díky tomu, že prožijeme nějakou emoci nebo situaci, a bez toho, že to vědomě označíme jako důležité a zaznamenáme ve vzpomínkách. Jako bubeníci nebo žongléři, když poprvé zahrají nový groove nebo vymění míčky v novém triku a pak už je ta dovednost odemčená a oni to umí zopakovat znovu a znovu. Během rituálního ohně se ve mně usídlila klidná jistota, že ačkoli jsem z té hory důležitých poučení ze semináře většinu zapomněla, veškeré nové poznání je ukryté v mé buněčné struktuře nebo možná v informačním poli vesmíru.

Je to neuvěřitelně úlevné. Zvlášť pro ty, které stresuje, že pro jeden objev zapomínají na druhý, nebo bojují s proměnami.

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/06

jako součást hlavního tématu čísla Vzpomínky

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Anna Veselovská

Anna Veselovská

Zanechat komentář