Radost v písku aneb když se barevný písek stane součástí vaší rodiny

Napsal/a Pravý Domácí
Když si náš syn sedl na jednom alternativním festivalu k pískování, ještě jsme netušili, že nám tenhle okamžik změní život. Tvořil a přesypával písek několik desítek minut a my byli velmi mile překvapeni, jak se z malého neposedy může stát trpělivý umělec. Začali jsme pátrat, kde by bylo možné obstarat pískování domů. Byli jsme překvapeni výší cen zahraničního výrobce a zamítli i nákup z dalekých krajů na východě. Tak pomaličku začalo vznikat naše rodinné podnikání.

 

 

Nelehké začátky

Několik týdnů jsme hledali ten nejjemnější písek, obcházeli jsme obchody a vybírali ten pravý pro tvorbu. Další krok, u kterého jsme se pořádně zapotili, bylo najít barvu. Musela být dostatečně sytá, vodou ředitelná, netoxická a nelepit písek. Pak jsme začali barvit, sušit, barvit, sušit, barvit a sušit.

O rok dříve nám osud přivál do cesty starý plotr pro plánovanou výrobu samolepek, který se teď velice hodil. Grafické návrhy, obaly, internetový obchod, propagace… už jsme v tom jeli. A to jsme ještě zapomněli na to nejdůležitější – název. Jirka zrovna houpal na houpačce Marion, když přišel nápad: Radost v písku. Tím bylo vše potřebné pro začátek našeho podnikání hotové.

 

Pískování staré jako lidstvo samo

A jo, trochu jsme zapomněli, co že je to pískování a kde se vzalo – kdybychom se živili jako spisovatelé, tak by článek začínal právě tady. Když jste v přírodě a nemáte s sebou nic na malování a chcete tvořit, začnete malovat prstem v hlíně nebo v písku, na orosené okno nebo do sněhu. Tak to pro zábavu dělají nejen děti. Hlubší význam dodávají takovému tvoření šamani či mnichové, kteří používali a používají barevné „písky“ (někdy je to prach, pyl či rozemleté usušené plody) při rituálech. Ve většině případů se do malby přenese význam dané situace (nemoc, prosba k vesmíru) a nakonec se obrazec odevzdá zpátky přírodě „rozmetáním“. Nejlépe je toto možné vidět na pískových mandalách, kdy se po dnech pečlivé práce písek smete, daruje lidem nebo třeba vysype do řeky jako obraz pomíjivosti tohoto světa.

 

 

 

Koukněte na: www.radostvpisku.cz

Text: Iveta Studníková

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/05

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Pravý Domácí

Zanechat komentář