Recept na spokojené trávení – vláknina. Zařaďte ji do jídelníčku.

Střeva mají na naši spokojenost a pohodu mnohem větší vliv, než si možná uvědomujeme. Nejde jen o to začít den úspěšnou návštěvou toalety. Správné fungování našeho trávicího traktu a spolupráce se střevní mikroflórou ovlivňuje i naše psychické nastavení, imunitní systém a činnost dalších pochodů organismu. K tomu všemu je zapotřebí důležitá složka stravy – vláknina, nestravitelná látka, kterou naše tělo sice zase vyloučí, ale má pro nás nenahraditelný význam.

 

 

Chybějící vláknina

„Kdybych mohla kouzelným proutkem změnit jediné v českých běžných jídelníčcích, zvýšila bych množství vlákniny. Její účinek je téměř všemocný – na srdce, na střeva, jako prevence mnohých civilizačních onemocnění. Co si budeme povídat, naše tělesná a duševní pohoda je mimo jiné definována tím, zda se dobře najíme, vyspíme a pravidelně chodíme na záchod,“ říká MUDr. Marie Skalská. V tradičním českém jídelníčku převažuje spíše masitá strava plná příloh a bílého pečiva. Přemíra sladkostí, bílého pečiva, průmyslové stravy a chemických přísad působí porušení rovnováhy organismu a následně závažnější onemocnění. Dospělý člověk by měl přijímat pro správné fungování těla nejméně 30 g vlákniny denně. Ve vyspělých západních zemích je to většinou však jen polovina.

 

 

koukněte na: www.probio.cz

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/08

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Profilový obrázek

Barbora Hernychová

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO mám na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Energii mi dává pravidelné cvičení jógy, vyjížďky na koni a moje zeleninová permakulturní zahrada. Ráda se v jakémkoliv počasí toulám rozmanitou českou krajinou, obdivuji staré stromy, kapličky podél cest a kamenné křížky v polích. Baví mě vše, co je eko, bio, alternativní, udržitelné….prostě jiné než konvenční mainstream. Proto také miluji Pravý domácí časopis se všemi jeho různorodými tématy a lidmi, kteří ho tvoří. Moc mě těší, že mohu každý měsíc svou troškou časopis obohatit.

Mou velkou inspirací a největším učitelem je má desetiletá dcera, která mě nenechává stagnovat a neustále mi do života přináší nové výzvy a podněty.

www.probio.cz

Dlouhé info

Zanechat komentář