Rozhovor se Stanislavem Milerem nejen o soběstačnosti

Standa Miler

Co jste kdy chtěli vědět o soběstačnosti a báli jste se zeptat – tak by se dalo parafrází shrnout povídání se Stanislavem Milerem.  Záběr Akademie soběstačnosti, kterou Standa organizuje a propaguje, je od stravy, přes bydlení, ekologickou dopravu, zdraví, po energetickou soběstačnost. Když někdo myšlenkám skutečně věří, jeho vlastní život a pracovní projekty jsou tak provázané, že nelze oddělit, kde jedno končí a začíná druhé.  Když Standa začne u svého veganského jídelníčku, o pár momentů později vypočítává energetickou náročnost hovězího ve velkochovech. Přemýšlí ekologicky, tedy spíše v modelu sítě, než lineárního příběhu. A více než o sobě, mluví o práci jiných lidí. Vytáhnout z rozhovoru jenom jeho osobu je tedy prakticky nemožné.

 

Stanislav Miler (1965) založil a organizuje Akademii soběstačnosti, která propojuje a sdílí praktické zkušenosti. Autem poháněným použitým rostlinným olejem navštívil mnoho zemí, kde dokumentoval život lidí a vlivy současné civilizace na životní prostředí. Na festivalech ho můžete potkat s Cyklo elekrárnou a Cyklo fresh barem. Je velkým propagátorem zdravé rostlinné stravy. S přítelkyní žije v Praze.

 

Před dveřmi jsem viděla takové zvláštní kolo, nevypadalo to jako obyčejný rotoped. To je také nějaký praktický vynález?

Na to můžeš dát nádobu od mixéru a pak šlapeš a mixuješ.  Říkám tomu Cyklo mixér. Také to umí vyrábět elektrický proud. Pro zájemce sestavuji šlapací Cyklo elektrárny, na různých akcích provozuji Cyklo Fresh Bar, prodávám mixéry a učím lidi jak správně mixovat. (Vzápětí se Standa přemísťuje ke kuchyňskému koutu, aby nám k povídání umixoval datlový nápoj.)

 

Ale také točíš videa pro Akademii soběstačnosti.

Pro Akademii soběstačnosti natáčím různé přednášky a konference zaměřené na soběstačný a zdravý způsob života. V současné době na webu Akademie soběstačnosti sdílíme přes 300 přednášek. Polovina přednášek je přístupná zdarma a polovina je zdarma pro členy, anebo za 25 Kč. Občas si přednášky zaplatí jednotliví lektoři. Cena natočení, postprodukce a prezentace jedné přednášky je kolem 3.000 Kč.

 

Tebe hodně zajímají technologie, virtuální prostor…

Já jsem ještě prožil mládí bez počítače, a jsem docela rád. Ale dříve mě hodně přitahovala virtuální realita. V roce 1995 jsem vytvořil web Labyrint světa, kde byla celá kniha J. A. Komenského a 3D abstraktní modely, které reprezentovaly jednotlivé světy, ke kterým mohli lidé přidávat odkazy. Byl to takový první seznam. V roce 2000 jsme udělali virtuální Prahu s Karlovým mostem, funkčním Orlojem a Staroměstským náměstím podle Langweilova modelu Prahy. Věřil jsem, že vizualizace umožní lidem líp vnímat různé procesy, třeba jak se chová společnost. Dnes si ale nejsem moc jistý, zda nám digitální media prospívají – spíš nám umožňují přežívat. Zajímá mě, jaký vliv na nás mají různá média – internet si můžeme představit jako prodloužení naší nervové soustavy, jako elektronický nervový systém. Nové médium nám umožňuje dělat věci jinak, vezmi si, jak změnil naše životy mobilní telefon, sociální sítě… Teď čtu zajímavou knihu o tom, jak internet mění náš mozek a myšlení. Ale médium není jenom internet nebo televize, je to třeba i kolo nebo parní stroj, který umožnil, že se více lidí mohlo přestěhovat z vesnice do města a otroky nahradil levnější stroj. Médium je cokoliv, co člověka svým způsobem prodlužuje. „Médium je poselstvím“, jak říkal Marshall McLuhan, který předpověděl globální vesnici už v šedesátých letech, tedy ještě před vznikem internetu. Myslím, že stále moc nechápeme, jaký vliv na naší civilizaci mají digitální média.