Šárka Strachová: Posílená a konečně „svá“ – rozhovor

Přišla nenápadně. Najednou se vynořila odněkud zezadu, mile se usmála a rozvážně nás všechny pozdravila. Působila přemýšlivě, umírněně, skoro křehce, až trochu smutně. Bylo to… zvláštní. Zvláštní především při pomyšlení na to, jaká síla, jaké nasazení a možná i bojovnost v ní musí zároveň být. Znovu jsem si uvědomila, jak fascinující je lidská duše. Šárka Strachová (dříve Záhrobská) dokázala létat po svahu 130km rychlostí, vyhrála boj s vážnější zdravotní komplikací, podařilo se jí srovnat se s velmi citlivou situací v rodině. Síla a křehkost, bojovnost a klid – cítím z ní obojí. A nad tím vším jako kdyby se vznášelo smíření a laskavost – nejen vůči ostatním, ale i vůči sobě. Šárku život evidentně naučil mnohé – nepříjemné situace jsou životní lekce, které nás posouvají dál… to nejdůležitější jste vy, vaše pocity. Šárka se zdá být posílená a „svá“.

 

Jedna z největších a nejpříjemnějších změn bylo ukončení mé sportovní kariéry.

 

Šárko, když jsem přemýšlela o tom, co všechno máte za sebou, tak mě napadlo, že jste v životě zažila mnoho překvapivých zlomů a podstatných změn. Která z nich pro vás byla nejpříjemnější?

Jedna z největších a zároveň nejpříjemnějších změn, na kterou jsem se zároveň dlouho těšila, bylo ukončení mé sportovní kariéry a začátek další životní kapitoly. Té už „normální“, kdy netrávíte víc jak půl roku z roku na cestách a po hotelích, neničíte záměrně a vědomě své tělo a nepokoušíte neustále své hranice fyzických i mentálních sil. Od svého dětství jsem v podstatě nic jiného než sportování a posléze život vrcholového sportovce neznala. Právě proto jsem se na tuto změnu tolik těšila.

 

Do té nové kapitoly patří i vaše mateřství. Jste maminkou sedmnáctiměsíční Emy. Předpokládám, že vás – jako mnoho jiných žen – mateřství aspoň trošku změnilo. Můžete už teď říct jak?

To je těžká otázka. Říká se, že mateřství udělá ženy krásnějšími. Nevím, zda tak vypadám, ale určitě se tak cítím. Také cítím mnohem větší zodpovědnost. A to nejen za dceru, ale i za sebe. Vím, že mě dcera potřebuje a bude potřebovat. I proto jsem teď možná v některých situacích podvědomě opatrnější.

 

Co vás na mateřství opravdu těší?

Sledovat, jak ve vás roste nový život! A potom se dívat, jak malé miminko (a později už dítě) roste a poznává svět – to je pro mě jedna z nejúžasnějších věcí v životě. Na mateřství mě vlastně těší úplně všechno a opravdu si to velmi užívám.

 

Co je pro vás při výchově Emy nejpodstatnější?

Snažíme se s manželem být Emě především dobrým vzorem. To je podle mne ta nejlepší výchova. Nejen co a jak děláme, ale jak spolu mluvíme, jak se k sobě chováme, v jaké vyrůstá atmosféře a energii… To všechno je podle mě naprosto zásadní. Děti sají jako houby a všechno odkoukávají a napodobují. Nesnažím se Emu vychovávat, ale být jí dobrým průvodcem na její cestě životem a vytvořit jí bezpečný prostor pro to, aby mohla poznávat svět.

 

Podívejte se na: www.vo2max.cz

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/11

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty na tel: 800 300 302

Předplatné zde.

 

O autorovi

Profilový obrázek

Petra Lazáková

Zanechat komentář