Seznamte se s kuchařkou ze Svatojánu. Rozhovor s Evou Francovou

2.jpg
S Evou Francovou jsem se „potkala“ jako pravděpodobně mnoho z vás na jejím blogu a potažmo na velmi aktivním profilu na facebooku. Okamžitě mě zaujal množstvím praktických a jednoduchých návodů a hlavně receptů, které jsem měla chuť okamžitě vyzkoušet. Eva alias Kuchařka ze Svatojánu má obrovský úspěch a podle mého názoru je to právě díky tomu, že je velmi snadné její rady převést do praxe u vás doma. Jednoho dne jsem se k ní rozjela pro rozhovor, abych zprostředkovala její počínání vám –čtenářům Pravého domácího. Že ale v zapadlé vesničce v Podkrkonoší najdu tak úžasnou bytost, se kterou se potkám během roku ještě několikrát, to jsem netušila.

 

Na facebooku ji sleduje přes 43 tisíc fanoušků, denně odpovídá a reaguje na desítky dotazů a komentářů, které se okamžitě začnou sypat po přidání jejího dalšího počinu. V albech má nepřeberné množství receptů a osobních zkušeností. Její vášní jsou bylinky –ať už pro posílení zdraví, nebo krásy. Velmi dobře je dokáže využít i při vaření. Její ústřední motto zní: BÝT ŽENOU, VLÁDKYNÍ KRBU, VYŽADUJE MNOHEM VÍC NEŽ VAŘIT. Vystihuje to přesně pocit, který jsem z ní měla pokaždé, když jsem se s ní potkala.

 

Eva Francová (*1968)

– vystudovala střední umělecko-průmyslovou školu
– s mužem Jirkou má 3 děti (již je i babičkou dvouleté vnučky)
– žije ve Svatojánském Újezdu
– vegetariánka, fotografka, zahradnice, chovatelka slepic a milovnice zvířat
– autorka úspěšného blogu o vařeníkucharkazesvatojanu.blogspot.cz
– výtvarnice na volné noze www.dilna.3mosquitos.cz
– a hlavně vládkyně rodinného krbu

 

Před tím, než jsem se rozjela za Evou do Svatojánu, vyzvala jsem naše čtenáře na facebooku, aby mi poslali své dotazy, které by jí rádi sami položili. Najdete je v rozhovoru a jeden z nich se krásně hodil hned na úvod: changelucylife.blogspot.cz : Mě by třeba zajímalo, odkdy se Evička vydala tímto (úžasným) směrem. Tedy zda třeba jako malá jedla typickou českou stravu, sušenky apod., nebo zda byla odmala vedená k tomuto stylu a tradicím.

No to vůbec! Když jsem byla malá, tak jsem jedla všechno, co ostatní. A sušenky? Ty jsem kupovala ještě nedávno dětem i já. Přestala jsem s tím asi před dvěma roky. Je pravda, že skoro každý den peču, takže když má například někdo z rodiny chuť na něco sladkého, vezme si, co jsem napekla. A hlavně moje změna byla postupná. Lidé mi občas vyčítají, že jsem měla to a to kdysi v receptu a nyní už je to jinak. Tak to ale prostě je. Člověk se pořád posouvá.

 

O autorovi

Zuzana Čítková

Zuzana Čítková

Zanechat komentář