Svůj domeček si může postavit každé dítě, poradíme, jak na to

thajska inspirace
Petr Kubala
Napsal/a Petr Kubala
Mám dceru, která si od malička ráda staví domečky, úkryty, bunkry z matrací, dek, prken, krabic, zkrátka ze všeho, co se namane. Minulý rok přišla s nápadem, že by chtěla mít svůj opravdový domeček a malou zahrádku. Ale fakt opravdový. „To je skvělý nápad! Tak si ho postav.“ „Ale když já nevím jak.“ A tak jsem začal přemýšlet…

 

 

Návody v knihách

Zašel jsem do knihovny, abych zjistil, jaké knížky o domcích se dají sehnat. V oddělení pro dospělé to bylo několik knih o architektuře a knihy pro kutily. V dětském oddělení jsem našel knihu, která vysvětlovala, jak se staví dům z cihel a co všechno v něm je. Klasika, mainstreamový stereotyp, pro naše účely bohužel nepoužitelný.

 

Dětská přání

Pustil jsem tedy na špacír svou vlastní fantazii. Co bych si přál, kdybych byl dítě? Čemu bych rozuměl? Co by mě zajímalo? Spojoval jsem představy domů a provizorních dětských bunkrů. Představoval jsem si pocit z obrázku, kde je nakreslená malá zahrádka, v ní domeček, v domečku malá postýlka, stůl a židle, místo na hraní a v tom prostoru dítě. Dítě ve svém vlastním domě stvořeném vlastníma rukama. Třeba s pomocí dospělých, ale podle vlastních představ, podle svého plánu, svých rozhodnutí. Uviděl jsem dítě, které je šťastné, že si něco představilo, vymyslelo, rozhodlo, vytvořilo a pak to může s radostí užívat.

 

Nejlepší škola na světě!

Pro mě samotného jako dospělého byla stavba našeho domu obrovským zážitkem. Děti si při plánování a stavění svého domečku přenáší do praxe školní znalosti – učí se počítat, poznávají geometrické tvary. Jakákoli řemeslná dovednost, kterou se v průběhu stavby naučí, se jim může později hodit a zkušenost s tím, že něco dokážu SÁM, je k nezaplacení…

„Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit,“ vzpomněl jsem si na citát z Alchymisty. Dal jsem dohromady všechny rady z našeho projektu Svobodný domek, přemýšlel jsem o příbězích lidí, které jsme potkali, znovu jsem povzpomínal na naše vlastní stavění a nakonec z toho vznikl vánoční dárek – rukopis knihy „Můj domek“ pro mou dceru. Zde jsou některé mé poznatky.

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/03

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

O autorovi

Petr Kubala

Petr Kubala

Zanechat komentář