Toužíte po originálním vlastnoručně malovaném oblečení? Vyzkoušejte modrotisk. Úspěch zaručen!

Ještě dnes narazíte na trhu na sytě modré látky s bílými vzory, které vznikají technikou zvanou modrotisk, a na šátky, fěrtochy, povlaky, oblečení nebo bordury. Už ale ne tak často, jako tomu bylo dříve. V současnosti jsou modrotiskařské dílny raritou, v 19. století jste je zahlédli na každém rohu. Kdo by litoval, že ubývá látek a výrobků vznikajících technikou nominovanou vloni na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, ten má možnost pustit se do díla vlastními silami. Materiál a barvení sice zajistí profesionálové, ale malbám a všerůzným vzorům může dát vzniknout vaše vlastní fantazie a tvořivost.

 

 

Soukromý funkcionalismus

Jsem sice duší dost snílek s uměleckými sklony, ale najdou se i pragmatické stránky mojí povahy. Před cetkami, ozdůbkami a dekorací upřednostním estetiku a řemeslný punc u věcí, které navíc něčemu praktickému poslouží. Co je v mých silách, pokouším se zkusit vyrobit vlastnoručně. Ošatku na chleba, drátované náušnice, proutěný koš. Stejnou radost mi udělá práce někoho blízkého nebo známého. Takový ubrus vlastnoručně ozdobený tradiční technikou modrotisku nebo vycházka v sukni s vlastní rukou malovanými vzory do tohohle pohledu na svět dokonale zapadají. Další řádky patří všem, kterým se při čtení o malované sukni zvýšil tep. Na své si přijdou také ti, kteří si chtějí doplnit znalosti v oblasti výtvarných technik.

 

Potřebná výbava

Dokonalé výtvarné schopnosti nepotřebujete, spíš je lepší se vyzbrojit kapkou trpělivosti. Bělostné plátno a tekutinu zvanou rezerva (nebo taky pop) si totiž nejprve objednáte na internetu. Méně jak běžný metr se těžko barví, a tak se připravte, že budete mít za úkol pojednat poměrně významnou plochu. I to zabere pár chvilek. Pop má světle zelenkavou barvu, a jak na látce zasychá, zesvětlá ještě víc. Světlý vzor na bílé látce dovolí pouze těm, kteří mají obrovitou představivost, domyslet si tu krásu, jak bude látka vypadat po obarvení. O to větší a krásnější překvapení to později je. Než se budete radovat nad výsledkem, čekají vaše dílo ještě dvě cesty poštou. Ta první končí v dílně, kde látku obarví indigovou modří. Do míst, kam jste nanesli rezervu, se barva nedostane. Obarví se tak pouze látka tekutinou nezakrytá. Rezerva se pak vymyje pomocí praní ve slabém roztoku kyseliny sírové. Domů k vám dorazí krásně sytě modrá tkanina s bílými vzory.