Užijte si dovolenou jinak – s indiány a na koňském hřbetě

Profilový obrázek
Napsal/a Pravý Domácí
Je letní ráno a první paprsky slunce začínají hřát. Otevírám oči v indiánském týpí, větracím otvorem přímo nad hlavou vidím modré nebe. Louka voní rosou a hlínou, je slyšet proud blízké řeky. Probudilo mne zaržání koně – dva se pasou kousek za naším bílým plátěným dovolenkovým domovem. Před sebou mám den s pohodovým stádem koní a skupinou starých i úplně nových přátel…
Tak jsem si představovala začátek ideální dovolené už kdysi před lety a myslela si, že to je jen můj sen. Od roku 2011 už vím, že tento sen má už dávno svou hmotnou podobu. Stačí jen přidat se a žít ho aspoň pár dní v roce také. V údolí Divoké Orlice totiž táboří každé léto s rodinou a svým stádem po indiánsku odchovávaných koní Petr Staněk, známý také jako náčelník Sedí pod koněm.

 

 

S koňmi od samého rána

Pod stromy lemujícími louku westernového tábořiště Vochtánka v Anenském údolí u Potštejna začíná den výbornou snídaní na dřevěných stolech. Když se slunce opře do bílých plachet týpí naplno, už se vše točí kolem koní. První ze tří skupinek jezdců už přivádí lesní cestou nad údolím desítku koní z pastvy do tábora. I ti, kdo nemají dosud s koňmi a jízdou na nich zkušenost, dostávají vodítka a učí se pod profesionálním dohledem základům přirozené komunikace s koněm.

 

Indiánská vesnice

Sešlo se nás tady jako obvykle přes třicet dospělých i dětí všeho věku. Někteří se už znají, jiní zatím ne. Naši „indiánskou vesnici“ však rychle spojuje společný záměr – dozvědět se více o koních a v poklidném tempu si po celý týden zkoušet, jaké to je zpomalit, přestat hlídat čas, dívat se na svět z koňského hřbetu i očima koní, užívat si přírody a okusit i něco z tradic a moudrosti prérijních indiánů.

 

 

Text a foto: Jitka Hausnerová

 

 

 

 

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

jako součást hlavního tématu čísla Zelená  dovolená

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

 

 

 

O autorovi

Profilový obrázek

Pravý Domácí

Zanechat komentář