Vaříme z jarních surovin. Vyzkoušejte tři recepty Petra Klímy.

Napsal/a Petr Klíma
Vstoupili jsme do pátého měsíce května, měsíce, kdy nám zahrádka dává hned několik velice zdravých a výborných surovin. V plném proudu je sklizeň špenátu, máme na výběr několik druhů salátů a ředkviček. Na trhu je k dostání spousta bylin a už se dají sehnat první jahody tuzemského původu, které chutnají tak nějak opravdově. Na dvě suroviny si proto nyní opět trochu posvítíme.

 

Mezi klasicky jarní surovinu bezesporu patří mladé listy špenátu. Nejlepší je tyto zelené listy konzumovat syrové či krátce orestované. Původ špenátu je dohledatelný v jihozápadní Asii. Do Evropy se však díky Maurům přes Francii poprvé dostává až kolem roku 1100. Už od Pepka námořníka víme, že je vyhledávaný především pro vysoký zdroj železa, i když ho nemá tolik, jak se dříve prezentovalo. Obsahuje také větší množství betakarotenu, kyseliny listové či vitamíny A a C. Já připravuji špenát do salátů v kombinaci s jinými listy, ředkvičkami a vším možným, co doma najdu. To vše se sladkokyselým dresinkem např. s typicky jarní bylinkou, kterou je kopr. V teplé úpravě bych ho doporučil, i třeba s francouzskou zelenou čočkou, podusit ve smetanové omáčce se lžící dijonské hořčice. Výtečná je i mixovaná polévka obohacená jáhlami. Všechny tyto recepty najdete na mých stránkách www.greenwayfood.cz
Reveň kadeřavá neboli rebarbora je typickým průkopníkem jara. Její narůžovělé lodyhy a velké mimořádně jedovaté listy připomínající lopuch nezůstávají na zahrádce bez povšimnutí. U babičky jsme si ji loupali, máčeli do moučkového cukru a jedli jen tak na syrovo, ale to už teď nedělám. První zmínky o této rostlině odolné vůči chladu pochází z Číny, kde ji původně pěstovali jako léčivou rostlinu pro silné projímavé účinky. Z rebarbory v domácnosti připravujeme především moučníky a kompoty. Zakomponovat se může do bublanin, koláčů, crumblů, zmrzlin, ovocných polévek nebo třeba knedlíků. Já ji velice rád kombinuji právě s jahodami, tak jak tomu je u marmelády níže.

 

 

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/05

 

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

 

O autorovi

Petr Klíma

Petr Klíma

je šéfkuchař  dejvické restaurace Countrylife.  Většinu svých životních a gastronomických zkušeností nasbíral na svých cestách, především však na britských ostrovech okolí Londýna. Svoje originální bezmasé recepty prezentuje na kulinářském blogu s názvem Greenwayfood. Několikaletou píli na poli zdravé výživy na podzim 2017 zúročil v Zeleninové kuchařce s podtitulem z farmy přímo na váš stůl. Jeho vášní je zelenina, rodina, příroda ale také fotografie jídel, kterému se snaží více porozumět a zdokonalit se v něm.

Dlouhé info

Zanechat komentář