Vitariánství – přínos živé stravy pro naše tělo

06.jpg
Každý máme svou cestu, své sny, cíle, přání. Mou životní pouť lemovalo a ovlivnilo několik trnitých křižovatek, které mne vždy nasměrovaly k uvědomění si zodpovědnosti za své skutky, zdraví a život. Potkání se s živou stravou bylo právě na jedné z těchto křižovatek, kdy jsem si uvědomila, že nic než já sama a životní styl, který si zvolím za vlastní, mi nemůže pomoci lépe vrátit mé zdraví do normálu, protože být zdravý je přirozené a mít energii taktéž. A jak praví klasik, „je lepší být zdravý a bohatý, než chudý a nemocný“.

 

A tak jsem učinila ze dne na den rozhodnutí a šla do toho. A nikdy jsem nelitovala. Výsledky ve formě zlepšujícího se fyzického i psychického stavu na sebe nedaly dlouho čekat. Ba naopak, byly velmi rychlé a překvapivé. A tomu se nedalo odolat. Takže v tom jedu stále (s mírnými výkyvy, neboť jak dnes již dobře víme – nejhorší závislost je na vařeném jídle), podporují mne mé dvě dcery Linda a Petra, které mají podobnou cestu, co se stravování týká. Celé své dětství a dospívání jsem trpěla nechutenstvím a dnes, ač mám již dospělé dcery, poznávám, jaké je „opravdové“ jídlo úžasné.

 

Živé tělo potřebuje živou stravu

Vitariánství označuje nejen způsob stravování, ale také způsob života, vztah ke svému tělu, zdraví, živým tvorům, přírodě a celé Zemi. Pro mne je raw food především změna. Je to nový životní styl, změna stravy, změna v životě a v neposlední řadě změna v myšlení a v žebříčku životních hodnot.

Příběhy lidí, kteří preferují raw food, jsou velmi rozmanité, většina z nich má však podobný základ v důvodu přechodu na syrovou stravu, a tím je ZDRAVÍ.

Mnoho lidí hledalo cestu ze svých zdravotních problémů, chtělo se zbavit nemoci, nebo ji alespoň lépe zvládnout. A další lidé začínají poslouchat své tělo a sledovat, jaký druh stravy jim dělá dobře a jaký naopak škodí. A právě to je nejzásadnější aspekt.

 

Naučit se poslouchat své tělo

Živé tělo potřebuje živou potravu. Pak nejlépe prosperuje. Vitalita, kterou můžeme dosáhnout, je nepopsatelná, nezbývá, než ji zažít. V knize „Zázračná detoxikace“ píše autor Robert S. Morse: „Energie či její destrukce závisí na tom, co jíme, pijeme, dýcháme a nanášíme si na kůži, stejně jako na tom, co myslíme a cítíme. Toto je šestero způsobů, jak se stát zdravými a vitálními, nebo nemocnými a slabými.“

A dále: „Zdraví je velice jednoduché: jíst potraviny určené našemu druhu, jíst je čerstvé, zralé, syrové a neupravované, jak to činí všichni ostatní tvorové, šetřit se a pobývat často na slunci, očistit tělo od veškerých toxinů včetně chemikálií, těžkých kovů, antibiotik, nadbytečných hormonů a bílkovin, nepotřebného hlenu, zhoubných parazitů, pesticidů a podobně.“ A já bych doplnila, že nejdůležitější je „být šťastný“ a zaměřovat se jen na to, co chceme a u čeho se cítíme dobře. Neboť bez toho nám žádná ani sebelepší a sebezdravější strava nepomůže.

 

O autorovi

Radka Zrůstková

Radka Zrůstková

Zanechat komentář