Zjistěte, proč se pivo jmenuje Frajer. Neodoláte a půjdete ochutnat.

Každá mince má dvě strany. Nekončící řada půllitrů a prázdné řeči o politice jsou jednou stranou pivní „kultury“, znaku prý typického pro naši kotlinu. Dneska to ale bude o něčem jiném. Z půllitru se stane decentní třetinka a za stůl před ni posadíme lidi, kteří mají invenci, nápady nebo chuť podporovat. Právě koncept podpory totiž dělá Frajera Frajerem.

 

 

Projekt výroby a prodeje piva Frajer se chová podobně jako sociální podnikání. Výdělek zaplatí provozní náklady, zbytek je určený na podporu společensky prospěšných lokálních projektů. Podobně v sousedním Německu funguje Quartiermeister, jehož konceptem se Martin a Standa inspirovali. Než se mohli radovat z první tisícovky lahví naplněných svěžím pivním speciálem, čekalo je vymýšlení názvu, zpracování stylové etikety, ochutnávky a domluva s pivovary.

Frajeři právě slaví roční výročí existence. Když se vrátí ze svých civilních zaměstnání, rozváží pivo do vybraných podniků. Na lokální projekty věnují o hodně větší část ceny než sousední Quartiermeister, ale známí jsou mezi nepoměrně menší částí populace, a tak si paradoxně v téhle fázi ještě sami vyhledávají projekty, kterým by nabídli podporu. To dělají bezplatně, s entuziasmem, neboť od začátku sní o tom, jak bude jednoho dne celá věc fungovat. Sednete si takhle okolo stolu s přáteli a při popíjení Frajera vás napadne, jak udělat život okolo sebe lepším. Vymyslíte komunitní akci, setkání, zjistíte, co vám ve veřejném prostoru vaší čtvrti chybí. No, takhle to vlastně nad sklenicí piva chodí celkem často. Ale frajeří happy end spočívá v tom, že se pak klukům ozvete a stanete se jedním z vždy tří aktuálních projektů, které usilují o podporu, a nakonec vám peníze třeba opravdu pomohou akci zrealizovat.

 

Má dáti, dal

Peníze z prodeje zaplatí provozní náklady, suroviny a pivovar. Z každé lahve, kterou běžně koupíte za zhruba 60 Kč, putuje necelá pětikoruna na projekt. Není to málo, i když mě na první dobrou napadlo, že ano. Německý Quartiermeister je rozšířenější a o takovémhle poměru si nechává zdát.

A tak se s každým vypitým Frajerem zvyšuje kupička peněz určených na podporu. V momentě, kdy jejich hodnota dosáhne deseti tisíc, je připravená putovat k jednomu z projektů. O tom, ke kterému to bude, se hlasuje na Facebooku. Naposledy v trojici uchazečů zvítězil sportovně-hudebně-kulturní Stop Zevling festival, který oživuje prostor sídliště Černý Most. Předtím peníze putovaly na lyžák pro děti s postižením a první vybraná částka byla použitá na uspořádání turnaje pro nováčky žižkovské školy boxu.

Jestli na Frajera zajdete někdy v dohledné době, podpoříte Piknik pro lidi bez domova, Swap neboli výměnu věcí nebo Hero Clan, který propojuje experty s neziskovkami a nabízí tímhle způsobem krátkodobou podporu. Mimoto dáte dvěma snílkům vědět, že má cenu, když se ve svém volném čase snaží po malých krůčcích měnit svět.

 

 

Na jedno

Frajera seženete většinou v lahvích v některých pražských podnicích. Na čepované si můžete zajít do Holešovické Šachty. Mimo Prahu je k dostání zatím pouze v baru v Sedlčanech, ve kterém Standa strávil část svého dospívání. Rodinný a přátelský charakter plný užších vztahů se promítá částečně i v distribuci. Pivo, které má vcelku vysoké náklady na výrobu, si do kavárny nebo baru nepořídí každý, protože není možné ho nakoupit za akční ceny ani navýšit marži d