Změna v jídelníčku znamená změnu v životě. Zkuste to, bude vám skvěle!

Profilový obrázek
Jak to v životě bývá, začalo to smutkem a rozhodnutím ke změně a pak – už méně tradičně – dlouhým půstem. Od té doby se zabývám tím, jak se mít v životě dobře. Profiltroval jsem různé metody, které k tomu „prý“ vedou, a vydestiloval z nich lifestylové „šampaňské“.

 

 

Minulý život

Byl deštivý podzim a já se octnul na meditačním semináři u Máchova jezera. Uvědomoval jsem si, že v mém životě je něco špatně. Došla mi chuť do života. Byl jsem unavený z práce, smutný z konce láskyplného vztahu, s bolavou krční páteří, a tak jsem ve svých 28 letech uvažoval, co dál. Potřeboval jsem sebrat odvahu.

Rozhodl jsem se. Skončím kariéru mezinárodního konzultanta, vrátím notebook, prodám auto a vyrazím na Vánoce 2008 do pouště.

 

Nový začátek

Vydal jsem se na Arabský poloostrov hledat, kdo doopravdy jsem. Během pár týdnů strávených cvičením jógy v zářivě zelené oáze mě zaujala knížka od ruského alternativního lékaře. Jím inspirován jsem zahájil delší půst. Bez jídla jsem nakonec byl měsíc, během kterého jsem hodně cestoval a poznal velkou část Izraele.

Chvílemi to bylo náročné. Dostal jsem se ale do stavu, který byl pro mě zcela nový. I bez jídla jsem měl hodně energie a radosti v životě. Chodil jsem po předměstí Jeruzaléma a vnímal vůni kvetoucích mandlovníků. Při každodenní józe jsem se stával svým tělem a hlava odpočívala. Půst byl hlubokou očistou a začátkem nového života. Zbavil jsem se chronických zdravotních potíží (ekzém, migrény), zásadně se mi zlepšil stav krční páteře a doslova bleskově se mi hojily rány.

 

Nadšené zkoumání

Zamiloval jsem si stav čisté mysli, zdravého pružného těla a probouzení se před rozedněním s chutí vyskočit z postele. Po skončení půstu jsem se začal zajímat o to, co jsem zažil. Přečetl jsem každou knihu o půstech, stravě a různých detoxikacích, která se mi dostala do ruky. Začal jsem, již zpět v jarních a usměvavých Čechách, pořádat semináře o zdravém životním stylu. Založil jsem firmu Freshbedýnky a potkal partnerku, se kterou jsme vyrazili na dovolenou do Thajska.

 

 

Thajské dobrodružství

V Thajsku jsem se učil jezdit na motorce. V jednom momentě, zaslepený zbytečnou žárlivostí, jsem v zatáčce nepostřehl písek na silnici. Vysekal jsem se a dost zásadně se „odřel“. Když jsem se dostal do nemocnice, chtěli mě uspat a operovat. Moc jsem jim nerozuměl, ale bylo mi jasné, že to nechci. Požádal jsem je, ať mi jen vyčistí rány, a taxíkem jsem odjel do své chatky v džungli. Došla mi vážnost situace. Musím něco udělat! Vzpomněl jsem si, že mladý kokos, mé oblíbené pití, je v Asii proslulý svými léčebnými vlastnostmi. A o rok dříve jsem poznal, že léčit se dá i půstem. Tak jsem týden nejedl, pouze pil kokosy, meditoval a procházel se džunglí. Když jsem šel do nemocnice na převaz, personál nemohl uvěřit vlastním očím, z převazu se stal odvaz. Byl jsem srostlý a v plné síle.

 

Já chci taky!

Sílu detoxů a půstů jsem poznal na vlastní kůži a začal jsem asistovat kamarádům s jejich pokusy o očistu. Rozzařovaly se jim oči, zlepšovala pleť, měli v životě víc radosti. Mým záměrem se stalo propojovat očistu s dlouhodobým životním stylem, abychom mohli mít stále více energie, radosti a zdraví. Naše buňky se přece umějí pravidelně čistit, tak proč ne my?

Zkoušel jsem různé šťávové půsty, každodenní pozdravy slunci, meditaci ve tmě, koupele v ledu a to, co fungovalo, jsem předal k testování skupině svých klientů. Vznikl tak soubor funkčních očistných technik, od jídla a pití přes pohyb až po úpravu spánku. Zároveň i několik dlouhodobých „udržovacích“ návyků.

Postupně jsem se rozhodl očistnou kúru lidem co nejvíce zpřístupnit. Začal jsem o ní přednášet na Akademii léčivé výživy a s novou firmou Mladý Kokos dodávat detox balíčky s panenskou kokosovou vodou, která v očistě hraje klíčovou roli.

 

Základní tipy pro očistu

 

  1. Využijte týden na podzim a týden na jaře na posílení energie vašeho těla. Nepotřebujete nikam cestovat ani si brát dovolenou, jen věnovat sobě hodinu denně.
  2. Během týdne odlehčete jídlo, díky tomu nebude tělo potřebovat energii na trávení a detoxikaci od nově příchozích látek. Přidejte pohyb, tím rozpumpujete váš lymfatický systém. Postupně se otužujte, tím posílíte vaše ledviny.
  3. Naučte se Wim Hofovo dýchací cvičení na podporu okysličení celého těla. Skutečná „de-toxikace“ probíhá ve velké míře právě dýcháním.
  4. Nesnažte se spát co nejdéle, ale co nejhlouběji. Pomůžete tomu, když si večer dopřejete klid od tzv. „modrého světla“ počítače a mobilu. Také pomůže střídavě teplá a studená sprcha před spaním.
  5. Vnímejte zdroje radosti ve svém životě a každý den si je zapisujte.

 

Dlouhodobě jezte fermentované potraviny, každý den se zpoťte a pokračujte v otužování.